Vegan čína recept – Kung Pao

Hlavné jedláVegánske recepty

Popularita vegánstva v Číne a nielen tam neustále rastie, pretože čoraz viac ľudí sa zo zdravotných, etických a environmentálnych dôvodov hlási k rastlinnej strave. Jedným z ikonických čínskych jedál, ktoré sa dostalo do sveta vegánskej kuchyne, je „vegánske Kung Pao“.

Kung Pao, známe aj ako Kung Po alebo Gong Bao, je tradičné sečuánske jedlo, ktoré zvyčajne obsahuje na kocky nakrájané kuracie mäso, arašidy a čili papričky v aromatickej a pikantnej omáčke.

V súvislosti s vegánstvom však toto jedlo prešlo kreatívnou transformáciou, aby vyhovelo tým, ktorí sa vyhýbajú živočíšnym produktom.

Vegánske Kung Pao nahrádza kuracie mäso rastlinnými bielkovinami, ako je tofu, tempeh alebo seitan. Tieto bielkovinové alternatívy sa marinujú a varia, aby dosiahli podobnú štruktúru a absorbovali bohaté chute omáčky.

Arašidy a čili papričky sa zachovávajú, aby dodali charakteristickú chrumkavosť a pikantný nádych, ktorými je Kung Pao známe.

Omáčku, ktorá je kľúčovou zložkou Kung Pao, možno pripraviť z rôznych vegánskych surovín. Základom omáčky je sójová omáčka, omáčka hoisin a ocot, zatiaľ čo ingrediencie ako s‘-čchuanské korenie, zázvor, cesnak a šalotka prispievajú k jej komplexnému chuťovému profilu. Pre charakteristickú pálivosť sa podľa chuti môžu pridať sušené červené čili papričky alebo čili pasta.

Vegan čínske jedlo

Na vegánskej verzii Kung Pao je pozoruhodné, že si zachováva podstatu pôvodného pokrmu a zároveň dodržiava zásady rastlinnej stravy. Je ukážkou kulinárskej kreativity tých, ktorí sú zanietení pre súcitný a ekologický výber potravín.

Toto jedlo uspokojí nielen chuťové poháriky vegánov, ale osloví aj širšie publikum, ktoré má záujem o spoznávanie rozmanitých a udržateľných možností stravovania.

Keďže svet je stále svedkom nárastu vegánstva a globálneho oceňovania rôznych kuchýň, jedlá ako Vegan Kung Pao sú dôkazom prispôsobivosti a inovácie v rámci kulinárskych tradícií.

Či už v Číne alebo mimo nej, táto vegánska úprava klasického pokrmu odráža vývoj stravovacích preferencií a pokračujúce spájanie kultúrnych chutí.

Omáčku, ktorá je kľúčovou zložkou Kung Pao, možno pripraviť z rôznych vegánskych surovín.

Kung Pao – recept

Doprajte si bohaté chute sečuánskej kuchyne s týmto lahodným receptom na vegánske tofu Kung Pao. Toto jedlo, ktoré je rastlinným spracovaním tradičného Kung Pao, zachytáva podstatu originálu a zároveň prináša uspokojivý a etický kulinársky zážitok.

Vďaka dokonalej zmesi textúr a výrazných chutí sa toto vegánske potešenie určite stane základom vašej kuchyne.

Či už ste skúsený vegán, alebo jednoducho chcete objavovať nové chute, tento recept ponúka úžasnú cestu do sveta rastlinnej čínskej kuchyne.

Ingrediencie na Kung Pao

Marináda na tofu:

 • 400 g extra pevného tofu
 • 2 lyžice sójovej omáčky
 • 1 lyžica ryžového octu
 • 1 lyžička sezamového oleja
 • 1 lyžička kukuričného škrobu

Na omáčku Kung Pao:

 • 3 lyžice sójovej omáčky
 • 2 lyžice omáčky hoisin
 • 1 lyžica ryžového octu
 • 1 lyžica javorového sirupu alebo agávového nektáru
 • 1 lyžička opečeného sezamového oleja
 • 1 lyžička kukuričného škrobu

Na smaženie:

 • 2 lyžice rastlinného oleja
 • 1 červená paprika nakrájaná na kocky
 • 1 zelená paprika, nakrájaná na kocky
 • 1 šálka pražených arašidov
 • 4-5 sušených červených chilli papričiek, celých alebo nasekaných
 • 3 strúčiky cesnaku, mleté
 • 1 lyžička strúhaného čerstvého zázvoru
 • 1 lyžička s‘-čchuanského korenia, rozdrvená
 • 3-4 zelené cibule, nakrájané (biela a zelená časť oddelené)
 • uvarená ryža na podávanie

Postup na Kung Pao

 1. V miske zmiešajte sójovú omáčku, ryžový ocot, sezamový olej a kukuričný škrob na marinovanie tofu.
 2. Tofu nakrájané na kocky jemne ponorte do marinády a nechajte asi 15-20 minút odstáť.
 3. V inej miske vyšľahajte sójovú omáčku, omáčku hoisin, ryžový ocot, javorový sirup, sezamový olej a kukuričný škrob do hladka. Odstavte.
 4. V panvici wok alebo na veľkej panvici rozohrejte 1 polievkovú lyžicu rastlinného oleja na stredne vysokej teplote.
 5. Pridajte marinované tofu a za stáleho miešania smažte, kým nie je zlatohnedé a mierne chrumkavé. Tofu vyberte z panvice a odložte bokom.
 6. V tej istej panvici pridajte zvyšnú polievkovú lyžicu rastlinného oleja.
 7. Pridajte sušené červené čili papričky, zrnká sečuánskeho korenia, mletý cesnak a nastrúhaný zázvor. Za stáleho miešania smažte asi 1-2 minúty, kým sa neosviežia.
 8. Pridajte na kocky nakrájanú papriku a biele časti zelenej cibule. Smažte ďalšie 2-3 minúty, kým paprika mierne nezmäkne.
 9. Vráťte uvarené tofu na panvicu spolu s opraženými arašidmi.
 10. Prilejte pripravenú omáčku Kung Pao a všetko spolu premiešajte, aby sa rovnomerne obalilo. Omáčku nechajte ešte 2-3 minúty zhustnúť a obaliť prísady.
 11. Vegánske Kung Pao Tofu podávajte na varenej ryži.
 12. Ozdobte nasekanými zelenými časťami zelenej cibuľky pre svieži a živý vzhľad jedla.

Vychutnajte si explóziu chutí a textúr v tomto jedle Vegan Kung Pao Tofu. Je dôkazom kulinárskych kúziel, ktoré možno dosiahnuť s rastlinnými surovinami, a zároveň vzdáva hold ceneným chutiam čínskej kuchyne.

Jedlá ako Vegan Kung Pao sú dôkazom prispôsobivosti a inovácie v rámci kulinárskych tradícií

Ako pripraviť tofu – recept

Tofu, známe aj ako fazuľový tvaroh, je všestranná a na bielkoviny bohatá zložka, ktorá sa hojne používa v rôznych kuchyniach vrátane vegánskych a vegetariánskych jedál. Ak sa naučíte tofu správne pripravovať, môžete výrazne zmeniť jeho štruktúru a chuť.

Ingrediencie na prípravu tofu

 • pevné alebo veľmi pevné tofu

Nástroje na prípravu tofu

 • doska na krájanie
 • nôž
 • papierové utierky alebo čistá kuchynská utierka
 • tanier alebo doska na krájanie
 • ťažký predmet alebo lis na tofu
 • marináda (voliteľné)

Postup na prípravu tofu

 1. Výber správneho tofu: Pri varení si vyberajte pevné alebo veľmi pevné tofu, pretože počas prípravy a varenia lepšie drží tvar.
 2. Odvodnenie tofu: Tofu vyberte z obalu a nechajte odtiecť prebytočnú tekutinu. Osušte ho papierovými utierkami alebo čistou kuchynskou utierkou.
 3. Lisovanie tofu: Tofu umiestnite na tanier alebo dosku na krájanie. Ak chcete odstrániť viac vlhkosti a zlepšiť štruktúru, môžete tofu stlačiť pomocou ťažkého predmetu.
 4. Na tofu položte ďalší tanier alebo dosku na krájanie a zaťažte ho plechovkami alebo ťažkým hrncom. Nechajte ho lisovať aspoň 15 až 30 minút.
 5. Krájanie tofu: Po vylisovaní tofu nakrájajte na požadovaný tvar. Medzi bežné možnosti patria kocky, obdĺžniky alebo trojuholníky.
 6. Marinovanie tofu (voliteľné): Marinovanie dodá tofu chuť. Pripravte si marinádu podľa vlastného výberu z prísad, ako je sójová omáčka, citrusová šťava, bylinky, korenie a cesnak.
 7. Tofu opatrne vložte do plytkej misky a zalejte ho marinádou. Nechajte ho marinovať aspoň 15 – 30 minút, prípadne dlhšie, ak chcete dosiahnuť intenzívnejšiu chuť.
 8. Varenie tofu: Tofu sa dá pripraviť vyprážaním, pečením, grilovaním, smažením a miešaním. Ak chcete tofu vyprážať alebo smažiť, rozohrejte panvicu s olejom na stredne vysokej teplote.
 9. Do panvice vložte marinované kúsky tofu a smažte, kým nie sú zo všetkých strán zlatohnedé a chrumkavé.
 10. Pridávanie tofu do jedál: Po uvarení začleňte tofu do svojich receptov. Môžete ho pridať do miešaných jedál, šalátov, rezancových jedál, sendvičov, ázijských wrapov a ďalších.
 11. Uskladnenie tofu: Zvyšky tofu skladujte vo vzduchotesnej nádobe v chladničke. Najlepšie je spotrebovať ho do niekoľkých dní, aby bolo optimálne čerstvé.
Tofu sa väčšinou krája na kocky, obdĺžniky alebo trojuholníky.

Tipy na tofu:

 • Ak chcete získať pevnejšiu štruktúru, tofu pred lisovaním zmrazte. Rozmrazte ho, vylisujte a potom pokračujte v marinovaní a varení.
 • Experimentujte s rôznymi marinádami, aby ste vytvorili rôzne chuťové profily tofu.
 • Ak dávate prednosť mäkšej štruktúre, vynechajte krok lisovania a tofu pred varením priamo marinujte.

Ak sa naučíte pripravovať tofu, otvorí sa vám svet kulinárskych možností. Jeho neutrálna chuť a prispôsobivá štruktúra z neho robia fantastické plátno na absorbovanie chutí a doplnenie rôznych jedál. Bez ohľadu na to, či ste nadšencom tofu alebo nováčikom v používaní tejto suroviny, zvládnutie týchto techník vám pomôže vytvoriť chutné a uspokojujúce jedlá.

Na slovíčko o seitane – rastlinnom proteínovom zdroji

Seitan, známy aj ako pšeničný lepok alebo pšeničné mäso, sa stal obľúbenou základnou surovinou vo svete rastlinnej kuchyne. Vďaka vysokému obsahu bielkovín a univerzálnej štruktúre sa seitan stal obľúbenou ingredienciou pre vegánov, vegetariánov a tých, ktorí hľadajú alternatívne zdroje bielkovín.

Seitan je odvodený od pšeničných bielkovín a je vynikajúcou náhradou mäsa, ktorú možno pripraviť do rôznych pokrmov, vďaka čomu je obľúbený medzi tými, ktorí chcú obnoviť tradičné chute a zároveň dodržiavať rastlinnú stravu.

Vegánsky seitan je známy aj ako pšeničný lepok alebo pšeničné mäso.

Benefity seitanu v rámci rastlinnej stravy

 • Vysoký obsah bielkovín: Seitan je vynikajúcim zdrojom bielkovín, čo ho robí ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí chcú zvýšiť príjem bielkovín bez toho, aby sa spoliehali na živočíšne produkty. Jeho obsah bielkovín môže súperiť s mnohými druhmi mäsa, čo ho robí cenným doplnkom rastlinnej stravy.
 • Transformácia textúry: Žuvacia a vláknitá textúra seitanu veľmi pripomína mäso, čo umožňuje vytváranie známych jedál v rastlinnej forme.
 • Vegánske a alergénovo priateľské: Seitan je vhodný pre vegánov a vegetariánov, ako aj pre jedincov trpiacich alergiou na mlieko a sóju.
 • Kulinárska kreativita: Jeho prispôsobivosť umožňuje kulinársku kreativitu a tvorbu širokej škály jedál, od „steak“ sendvičov po woky.

Tipy na prípravu seitanu

Domáca výroba seitanu nie je vôbec náročná a s našimi tipmi, ktoré keď budete pri jeho príprave dodržiavať, to hravo zvládne naozaj každý.

 • Pri používaní seitanu ho namočte do vašej obľúbenej marinády pre zlepšenie chuti.
 • Zvážte nakrájanie, rezanie alebo strúhanie seitanu, aby sa dosiahla želaná textúra pre váš pokrm.
 • Experimentujte s rôznymi spôsobmi varenia, aby ste dosiahli rôzne textúry a chute.

Seitan si zabezpečil miesto v svete rastlinnej kuchyne a ponúka sýtu alternatívu bohatú na bielkoviny, ktorá obstojí v rôznorodých receptoch.

Bez ohľadu na to, či ste oddaný vegán alebo jednoducho zvedavý na rozšírenie svojich kulinárskych obzorov, potenciál seitanu v oblasti zdroja bielkovín a kulinárska všestrannosť ho robia fascinujúcou ingredienciou na objavovanie vo vašom hľadaní zdravých, udržateľných a chutných jedál.

IngrediencieRecept

© 2024 Vegan.sk | Nakódoval Leoš Lang