Najlepší hummus je šťavnato krémový, ale zároveň ľahký a nadýchaný. Táto cícerová nátierka nádherne hladká a priam si žiada, aby ste si ju nabrali na kúsok pita chleba. Vďaka tahini je hummus orechový a štipľavý, s tónmi sviežeho citróna a jemného cesnaku.

Hummus pochádza z Blízkeho východu, no dnes sa s obľubou konzumuje po celom svete. Máme pre vás niekoľko tipov a techník na prípravu skvelého hummusu, takže čítajte ďalej alebo prejdite nižšie, kde nájdete celý recept a jeho variácie. Zaujímavou obmenou je aj napríklad drožďová pomazánka, ktorá je rovnako zdravá a chutná.

Ako pripraviť najlepší domáci hummus

Kašovitý cícer: Uvarte cícer z konzervy alebo zvyšky uvareného cícera podľa kroku 1 nižšie. Tento postup vám pridá len 20 minút na prípravu hummusu a je to výborný tip na prípravu dokonalého hummusu doma.

Skvelé tahini: Všetky tahini nie sú vytvorené rovnako. Najlepšie tahini pochádza z Etiópie. Tahini kupované v obchodoch sa chuťovo veľmi líšia, takže si vyskúšajte, ktoré chutí najlepšie. Na tahini nešetrite – na jednu plechovku cíceru musíte použiť 1/2 šálky tahini, aby bol hummus bohatý a neodolateľný.

Ľadová voda: Prečo zmiešať ľadovú vodu s tahini? Pomáha to, aby bol hummus ľahký a nadýchaný, a zosvetľuje tahini na farbu bledej slonoviny.

Čerstvo vylisovaná citrónová šťava: Citrónová šťava kúpená v obchode vždy chutí zatuchnuto, a tak bude aj váš hummus chutiť zatuchnuto. Kúpte si citróny a váš humus bude chutiť sviežo a lahodne.

Cesnak pomletý v citrónovej šťave: Toto je ďalší skvelý trik – ak cesnak pomeliete v kuchynskom robote alebo mixéri spolu s citrónovou šťavou a necháte túto zmes niekoľko minút odpočívať, cesnak stratí svoju drsnú, surovú chuť a zmäkne.

Olivový olej, primiešaný do hummusu aj nakvapkaný na vrch: Jedna polievková lyžica primiešaná do hummusu mu dodá ešte luxusnejšiu a krémovejšiu chuť.

Mletá rasca: Je to bežná prísada v receptoch na hummus a vďaka nej je chuť hummusu o niečo výnimočnejšia.

K domácemu hummusu sa hodia rôzne prílohy.

Recept na domáci hummus

Naučte sa pripraviť najlepší domáci humus – jedno z najobľúbenejších jedál všetkých vegánov! Je krémový, lahodný a ľahký. Tento recept na cícerovú pomazánku je jednoduchý – nie je potrebné lúpať cícer ani ho namáčať cez noc. Z receptu získate približne 2 šálky.

Ingrediencie na domáci hummus

 • 1 plechovka prepláchnutého a odkvapkaného cícera alebo 1 a ½ šálky uvareného cícera
 • ½ lyžičky sódy bikarbóny (ak používate cícer z konzervy)
 • ¼ šálky citrónovej šťavy (z 1 a ½ až 2 citrónov), viac podľa chuti
 • 1 stredne veľký až veľký strúčik cesnaku, nahrubo nasekaný
 • ½ lyžičky jemnej morskej soli, podľa chuti
 • ½ šálky tahini
 • 2 až 4 lyžice ľadovej vody, viac podľa potreby
 • ½ lyžičky mletej rasce
 • 1 lyžica extra panenského olivového oleja
 • ľubovoľná z nasledujúcich príloh: kvapka olivového oleja, posyp červenou paprikou, nasekaná čerstvá petržlenová vňať

Postup na domáci hummus

 1. Cícer vložte do stredne veľkého hrnca a pridajte sódu bikarbónu. Cícer zalejte niekoľkými centimetrami vody a potom zmes priveďte do varu na silnom ohni.
 2. Pokračujte vo varení, v prípade potreby znížte teplotu, aby ste zabránili vykypeniu, približne 20 minút, alebo kým cícer nevyzerá nafúknutý, neopadá z neho šupka a nie je celkom mäkký. V sitku s jemnými okami sceďte cícer a asi 30 sekúnd ho prelievajte studenou vodou. Odložte bokom (v tomto recepte nie je potrebné cícer lúpať).
 3. Medzitým v kuchynskom robote alebo výkonnom mixéri zmiešajte citrónovú šťavu, cesnak a soľ. Spracovávajte, kým nie je cesnak veľmi jemne nasekaný, a potom nechajte zmes odpočívať, aby sa cesnaková aróma mohla rozpustiť, ideálne 10 minút alebo dlhšie.
 4. Do kuchynského robota pridajte tahini a mixujte, kým zmes nebude hustá a krémová, pričom podľa potreby zoškrabujte tahini prilepené na stenách a dne robota.
 5. Počas chodu kuchynského robota pridajte 2 lyžice ľadovej vody. Mixujte, kým zmes nebude veľmi hladká, bledá a krémová (ak bolo vaše tahini na začiatku veľmi husté, možno budete musieť pridať ešte 1 až 2 lyžice ľadovej vody).
 6. Do kuchynského robota pridajte rascu a scedený, prevarený cícer. Počas mixovania prilievajte olivový olej. Mixujte, kým zmes nie je veľmi hladká, pričom podľa potreby zoškrabujte steny, približne 2 minúty. V prípade potreby pridajte po lyžiciach viac ľadovej vody, aby ste dosiahli super krémovú štruktúru.
 7. Ochutnajte a podľa potreby ochuťte.
 8. Hummus dajte do servírovacej misky alebo na tanier a lyžicou vytvorte na povrchu pekné vlny. Doplňte ho ozdobami podľa vlastného výberu a podávajte. Zvyšky hummusu vydržia prikryté v chladničke až 1 týždeň.

Variácie hummusu

Tento recept na hummus je základný, ale do cíceru môžete primiešať ktorúkoľvek z nasledujúcich ingrediencií a pripraviť si tak rôzne variácie:

 • Hummus zelenej bohyne: pridajte až 3/4 šálky čerstvých listových byliniek
 • Hummus z olív kalamata: pridajte 3/4 šálky olív bez kôstok
 • Hummus z pečeného cesnaku: pridajte strúčiky z 1 až 2 hlávok pečeného cesnaku
 • Hummus s arašidovým maslom: pridajte 1 až 2 lyžice arašidového masla
 • Hummus z pečenej červenej papriky: pridajte 3/4 šálky pečených červených paprík, osušených a nakrájaných na pásiky
 • Hummus zo sušených paradajok: pridajte 3/4 šálky sušených paradajok v oleji, opláchnutých a scedených
 • Humus z opečeného sezamu: 1/2 lyžičky pridajte do humusu a 1 lyžičku si nechajte na posypanie

Spomínané prísady môžete do hummusu vmixovať alebo si z nich vždy môžete časť nechať na ozdobu pri podávaní. Na ozdobenie cícerovej nátierky sa hodí aj kvapka olivového oleja, mletá červená paprika, pikantná omáčka podľa vašej chuti alebo nasekaná čerstvá petržlenová vňať.

Pri zdobení hummusu môžete popustiť uzdu fantázii.

Recept na domáce tahini

Ak neviete zohnať dobré tahini, môžete si túto sezamovú pastu pripraviť aj sami.

Ingrediencie na domáce tahini

 • 1 šálka (približne 140 g) sezamových semienok, najlepšie lúpaných
 • 2 až 4 lyžice neutrálneho oleja, napríklad z hroznových jadierok alebo olivového oleja
 • štipka soli, voliteľne

Postup na domáce tahini

 1. Sezamové semienka nasypte do širokej suchej panvice na strednom ohni a za stáleho miešania opekajte, kým semienka nezískajú vôňu a veľmi ľahkú farbu (nie hnedú), 3 až 5 minút. Pozor, sezamové semienka sa môžu rýchlo spáliť.
 2. Opražené semienka preložte na plech alebo veľký tanier a nechajte ich úplne vychladnúť.
 3. Dajte sezamové semienka do misky kuchynského robota a spracujte ich na drobivú kašu, približne 1 minútu.
 4. Pridáme 3 polievkové lyžice oleja a spracúvame ďalšie 2 až 3 minúty, pričom niekoľkokrát oškrabeme dno a steny kuchynského robota.
 5. Skontrolujte konzistenciu tahini. Mala by byť hladká, nie zrnitá, a mala by tiecť. Možno bude potrebné spracovať ešte jednu minútu alebo pridať ďalšiu polievkovú lyžicu oleja.
 6. Ochutnajte tahini a potom ho podľa chuti osoľte. Spracúvajte 5 až 10 sekúnd, aby sa premiešalo.

Tahini skladujte zakryté v chladničke jeden mesiac. Môžete si všimnúť, že sa časom oddelí, podobne ako prírodné arašidové maslo. Ak sa to stane, pred použitím tahini dobre premiešajte.

Ak vás zaujímajú aj ďalšie recepty na nátierky, skúste túto baklažánovú nátierku známu aj pod názvom Baba Ganoush, obľúbenú chutnú avokádovú nátierku alebo zdravú šošovicovú nátierku. Ak máte radi cícer, vyskúšajte napríklad lahodné cícerové placky alebo ľahký cícerový šalát.

IngrediencieRecept

© 2024 Vegan.sk | Nakódoval Leoš Lang