Pohánkové vločky – zdravá pohánka na množstvo spôsobov

Bezlepkové veganskéRaňajkyVegánske recepty

Pohánkové vločky sú výživný a všestranný potravinový výrobok z pohánkových krúp. Samotná pohánka nie je druh pšenice, je to bezlepková pseudoobilnina, ktorá je botanicky príbuzná rebarbore a šťaveľu. Pohánkové vločky sú vynikajúcim doplnkom vyváženej stravy a v posledných rokoch si získali popularitu vďaka svojim zdravotným účinkom a kulinárskej všestrannosti.

Pohánkové vločky sú výživnou bezlepkovou alternatívou, ktorú si môžete vychutnať na rôzne spôsoby ako súčasť vyváženej stravy. Či už ich uprednostňujete ako zdravé raňajkové cereálie alebo ako prísadu do svojich obľúbených receptov, pohánkové vločky ponúkajú jedinečný a zdraviu prospešný doplnok do vášho kulinárskeho repertoáru.

Výživová hodnota pohánkových vločiek

Pohánkové vločky sú vynikajúcou alternatívou pšeničných obilnín pre osoby s citlivosťou na lepok alebo celiakiou. Keďže sú prirodzene bezlepkové, poskytujú sýte a výživné raňajky.

Sú bohatým zdrojom rôznych základných živín. Majú vysoký obsah vlákniny, ktorá podporuje zdravie tráviaceho traktu a pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. Pohánkové vločky sú tiež dobrým zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálnych látok, ako sú horčík, mangán a fosfor.

Pohánkové vločky sú výživnou bezlepkovou alternatívou, ktorú si môžete vychutnať na rôzne spôsoby.

Všestrannosť pohánkových vločiek – recepty

Pohánkové vločky sú všestrannou zložkou, ktorú možno použiť do sladkých aj slaných jedál. Môžete experimentovať s rôznymi koreninami a príchuťami a vytvoriť tak širokú škálu jedál, ktoré vyhovujú vašim chuťovým preferenciám.

Pohánkové vločky sa dajú konzumovať viacerými spôsobmi. Môžu sa konzumovať ako studené domáce cereálie s mliekom alebo jogurtom alebo sa z nich môže uvariť horúca kaša.

Pohánkové vločky sa dajú použiť aj pri pečení a vytvoriť z nich bezlepkové palacinky, čokoládové muffiny alebo müsli tyčinky. Okrem toho sa dajú použiť ako výživná posýpka do šalátov alebo chrumkavá prísada do smoothie misiek.

Vločky viete použiť aj ako hlavnú surovinu do plnohodnotných jedál, ako je napríklad pohánkové rizoto pripravené čisto z rastlinných zložiek.

Majú orechovú a zemitú chuť, ktorá dodá jedlám jedinečný nádych. Môžete ich tiež kombinovať s rôznym ovocím, orechmi a sladidlami a vytvoriť si tak raňajky podľa vlastných predstáv.

Pohánková kaša – recept

Pohánková kaša je výdatná a výživná raňajková desiata, ktorá je nielen chutná, ale aj vhodná pre vegánov. Pohánka je prirodzene bezlepková a bohatá na základné živiny, ako je vláknina, bielkoviny a vitamíny, takže je vynikajúcou voľbou na začiatok dňa.

Tento recept na vegánsku pohánkovú kašu sa ľahko pripravuje a môžete si ho prispôsobiť obľúbenými prísadami podľa svojich chuťových preferencií. Či už držíte vegánsku diétu alebo jednoducho hľadáte zdravé raňajky, tento recept určite uspokojí vaše ranné chute.

Ingrediencie na pohánkovú kašu

 • 1 šálka surových pohánkových vločiek
 • 2 šálky rastlinného mlieka (napríklad mandľového, sójového alebo ovseného)
 • 2 lyžice javorového sirupu alebo agávového nektáru (upravte podľa chuti)
 • 1 lyžička vanilkového extraktu
 • štipka soli
 • poleva podľa vlastného výberu (napr. čerstvé bobuľovité ovocie, nakrájané banány, nasekané orechy, semienka alebo sušené ovocie)

Postup na pohánkovú kašu

 1. Na začiatku opláchnite surovú pohánkovú krupicu pod studenou tečúcou vodou, aby ste odstránili prebytočný škrob. Dôkladne ju osušte.
 2. Rozohrejte veľký suchý hrniec na strednom ohni. Pridajte opláchnutú pohánkovú krupicu a za častého miešania ju 2-3 minúty opekajte, kým nezíska mierne zlatistú farbu a nevydá orieškovú vôňu. Dávajte pozor, aby ste ju nespálili.
 3. Do hrnca s opečenými pohánkovými vločkami nalejte rastlinné mlieko podľa vlastného výberu. Pridajte štipku soli a premiešajte. Zmes priveďte do varu a potom znížte teplotu na mierny ohrev.
 4. Prikryte hrniec a nechajte variť približne 15-20 minút, alebo kým pohánka nezmäkne a zmes nezhustne. Občas premiešajte, aby sa neprilepila.
 5. Odstavte hrniec z ohňa. Vmiešajte javorový sirup (alebo agávový nektár) a vanilkový extrakt. Kašu ochutnajte a v prípade potreby upravte sladkosť.
 6. Vegánsku pohánkovú kašu naberte do misiek. Doplňte ju obľúbenými prílohami, napríklad čerstvými bobuľovými plodmi, nakrájanými banánmi, nasekanými orechmi, semienkami alebo sušeným ovocím.
 7. Vaša vegánska pohánková kaša je pripravená na konzumáciu. Podávajte ju teplú a vychutnávajte si jej zdravú chuť.
Pohánková kaša je výdatná a výživná raňajková desiata, ktorá je nielen chutná, ale aj vhodná pre vegánov.

Nebojte sa byť kreatívni a pridávajte rôzne kombinácie príloh podľa vašej nálady a stravovacích preferencií. Táto vegánska pohánková kaša je fantastický spôsob, ako naštartovať deň zdravým a chutným jedlom plným energie a živín.

Účinky pohánky a výhody pre zdravie

Pohánka je známa svojimi potenciálnymi zdravotnými účinkami. Obsahuje antioxidanty, napríklad rutín, ktorý môže pomáhať zmierňovať zápaly a znižovať krvný tlak. Vláknina v pohánke môže pomôcť pri regulácii hmotnosti a podporiť zdravie srdca znížením hladiny cholesterolu.

Vďaka vysokému obsahu vlákniny a bielkovín môžu pohánkové vločky pomôcť udržať pocit sýtosti a nasýtenia po dlhšiu dobu, čo z nich robí cenný doplnok k plánom regulácie hmotnosti a zdravého stravovania.

Čistenie ciev

Pohánkové vločky sa často spájajú s možným prínosom pre čistenie ciev. Je to predovšetkým vďaka prítomnosti rutínu, silného antioxidantu, ktorý sa nachádza v pohánke.

Predpokladá sa, že rutín podporuje lepší krvný obeh a pomáha posilňovať cievy, čím potenciálne znižuje riziko kardiovaskulárnych problémov.

Pohánkové vločky sú známe svojimi zásaditými vlastnosťami pre organizmus človeka.

Zaradenie pohánkových vločiek do vášho jedálnička môže byť chutným a výživným spôsobom podpory zdravia ciev. Je však nevyhnutné dodržiavať vyváženú stravu a poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom, ktorý vám poskytne individuálne rady na zlepšenie vášho kardiovaskulárneho zdravia.

Potraviny na odkyslenie organizmu

Udržiavanie rovnováhy pH v tele je pre celkové zdravie veľmi dôležité a niektoré potraviny sa často označujú za „zásadité„, aby pomohli vyrovnať kyslosť. Hoci je pH v tele prísne regulované, niektoré potraviny môžu mať mierne alkalizujúci účinok. Jednou z takýchto možností sú pohánkové vločky, ktoré sú známe svojimi zásaditými vlastnosťami.

Medzi ďalšie potraviny, ktoré sa často zaraďujú do zásaditej stravy, patrí zelená listová zelenina, ovocie ako melón a banány, zelenina ako brokolica a karfiol a mandle. Zaradenie týchto potravín vrátane pohánkových vločiek do jedálnička môže prispieť k zásaditejšiemu prostrediu v tele, čo môže podporiť celkovú pohodu a vyvážené zdravie.

Pre optimálnu výživu je však nevyhnutné udržiavať pestrú a vyváženú stravu. Pred uskutočnením významných zmien v stravovaní sa vždy poraďte so zdravotníckym pracovníkom.

IngrediencieRecept

© 2024 Vegan.sk | Nakódoval Leoš Lang