Červená repa – varená aj nakladaná v octe – sa tešila veľkej popularite v Británii v 70. rokoch. Cvikla je koreňová zelenina s tmavou fialovou šupkou a ružovo-fialovou dužinou. V posledných rokoch zažíva zaslúžený návrat – vďaka jej zemitej, sýtej a sladkej chuti.

Cvikla je zdravá pochúťka, ktorú si možno pripraviť na množstvo spôsobov – varenú, nakladanú, marinovanú či pečenú. Červená repa je blízkou príbuznou špenátu a mangoldu a má dobré nutričné hodnoty.

Zistite, ako červenú repu skladovať, pripravovať ako dlho variť. Pozrite sa na obľúbené spôsoby jej podávania aj aké má cvikla účinky na ľudský organizmus.

Cvikla účinky – alebo prečo konzumovať cviklu?

Červená repa je zdravá koreňová zelenina, ktorú by mal do svojho jedálnička zaradiť každý, napríklad v podaní kuskusu z červenej repy.

Cvikla môže mať protirakovinové vlastnosti

Rastlinné farbivo, ktoré dáva červenej repe jej sýtu fialovo-karmínovú farbu, je betacyanin, účinná látka, o ktorej sa predpokladá, že pomáha potláčať rozvoj niektorých typov rakoviny vrátane rakoviny močového mechúra.

Môže znižovať krvný tlak

Červená repa je prirodzene bohatá na zlúčeniny nazývané dusičnany, vďaka čomu je šetrná k srdcu. Dusičnany pomáhajú zlepšovať prietok krvi tým, že uvoľňujú cievy, znižujú tuhosť tepien a podporujú ich rozšírenie, čo potenciálne znižuje krvný tlak. Zníženie krvného tlaku je prospešné pre predchádzanie srdcovým ochoreniam a mŕtvici.

Môže zlepšiť zdravie tráviaceho traktu

Červená repa je jedným z najbohatších zdrojov glutamínu – aminokyseliny nevyhnutnej pre zdravie našich čriev. Je bohatá aj na vlákninu, ktorá okrem podpory funkcie čriev pomáha podporovať prostredie čriev a prospešné baktérie, ktoré v nich žijú.

Môže pôsobiť protizápalovo

Červená repa bola zaradená medzi 10 druhov zeleniny s najsilnejším antioxidačným účinkom. Zlúčeniny betalaínu, ktoré sú zodpovedné za červenú farbu koreňa, majú preukázané vysoké antioxidačné a protizápalové schopnosti.

To znamená, že pomáhajú chrániť bunky pred poškodením a môžu byť užitočné v boji proti ochoreniam súvisiacim s vekom, ako sú srdcové choroby a rakovina.

Ako dlho variť cviklu

Pri príprave červenej repy máte niekoľko možností.

Ak ju chcete pripraviť vcelku, umyte ju ale nešúpte. Potom odkrojte stonky a ponechajte koreň v spodnej časti. Pečte v rúre 2 až 3 hodiny zabalenú vo fólii alebo v malom množstve vody v zakrytej zapekacej miske.

Rovnakým spôsobom pripravíte aj varenú cviklu. Odpovede na to, ako dlho sa varí cvikla sa niekedy rozchádzajú. V klasickom hrnci sa cvikla varí približne 1 hodinu. V tlakovom hrnci sa cvikla uvarí aj za 15 až 20 minút.

Ďalším obľúbeným spôsobom je zaváranie cvikly.

Cviklu môžete jesť aj surovú nastrúhanú do šalátov.

Varená cvikla – recept

Toto je najjednoduchší spôsob, ako uvariť cviklu, tak aby ste nemali zafarbenú celú kuchyňu.

  • Odstráňte listy a skráťte stonky, pričom 3 cm stoniek zostanú zachované. Tým sa zabráni tomu, aby cvikla stratila svoju farbu a zafarbila kuchyňu.
  • Cviklu poriadne vydrhnite pod studenou tečúcou vodou, aby ste odstránili všetku drvinu a nečistoty. Osušte ju na papierovej utierke a potom ju vložte do hrnca s vriacou osolenou vodou.
  • Približne po 30 minútach otestujte repu pomocou špajle, či je mäkká. Ak nie je, pokračujte vo varení ďalších aspoň 20 minút a priebežne cviklu kontrolujte.
  • Keď je cvikla mäkká dobre ju sceďte a ochlaďte pod studenou tečúcou vodou.
  • Nasaďte si gumené rukavice a opatrne olúpte šupku z červenej repy. Teraz je pripravená na použitie vo vybranom recepte.

TIP: Výborne sa hodí ku quinoy, varenej ryži, ako príloha k hlavným jedlám či do šalátov.

Recept na cviklovú šťavu

Živinami nabitý kokteil červenej repy a čerstvého ovocia sa výborne hodí ako desiata či ľahká večera pri diéte. Vďaka obsahu ďalšieho ovocia zabezpečí odporúčanú dennú dávku vitamínov.

Suroviny na cviklovú šťavu

  • 1/3 šálky olúpanej a nakrájanej surovej cvikly (ideálne organickej)
  • 1 a ⅓ šálky mrazených jahôd (alebo čerstvé + ľad)
  • 1/4 zrelého mrazeného banánu (nepovinné)
  • 2/3 šálky čerstvej jablkovej šťavy
  • čerstvá mäta (na ozdobu)

Postup na cviklovú šťavu

  1. Do mixéra pridajte cviklu, jahody, banán (voliteľné – na osladenie) a jablkovú šťavu a mixujte na najvyššom stupni, kým nevznikne krémová a hladká hmota, pričom podľa potreby zoškrabujte steny.
  2. Ochutnajte a podľa potreby upravte chuť, pridajte viac banánu pre sladkosť, jablkovej šťavy na zriedenie alebo jahôd pre intenzívnejšiu ovocnú chuť.
  3. Rozdeľte do pohárov a ozdobte plátkami banánu a čerstvou mätou.

TIP: Cviklu môžete použiť aj pri príprave nápoja Bloody Mary.

Cviklová šťava sa hodí na detox organizmu a vďaka vysokému obsahu vlákniny je ideálna pri chudnutí.

Cviklová šťava účinky

Cviklová šťava môže zlepšiť výkon pri cvičení a podporiť hladinu energie. Získala popularitu po tom, čo paralympijský víťaz David Weir vyhlásil, že dávka tejto šťavy je jeho tajomstvom úspechu.

Štúdie to podporujú zisteniami, ktoré uvádzajú, že keď športovci pridajú do svojho režimu šťavu z cvikly, môže to podporiť vytrvalosť pri cvičení a zlepšiť výkon.

Pomáha aj pri regenerácii, pretože keď sú svaly v stave pokoja, dusičnany v červenej repe pomáhajú privádzať viac kyslíka do svalových buniek, čo pomáha svalom účinnejšie sa zotaviť. Zároveň zabezpečuje potrebnú dávku energie nielen pre športovcov.

Cviklová šťava má nízky obsah kalórií a je skvelým zdrojom živín vrátane kyseliny listovej a vitamínu C.

Pečená cvikla – recept

Naučte sa najjednoduchší spôsob prípravy cvikly podľa tohto jednoduchého receptu. Potrebujete len jednu ingredienciu a asi päť minút prípravy. Táto pečená cvikla je dokonalou prílohou, ktorú môžete kombinovať s takmer akýmkoľvek hlavným jedlom.

Suroviny na pečenú červenú repu

  • 1 veľký zväzok cvikly (alebo 5 kusov)

Postup na pečenú červenú repu

  1. Z cvikly odkrojte zelené časti, pričom na vrchu nechajte 1 cm.
  2. Cviklu očistite, 2 až 3-krát popichajte vidličkou a pevne zabaľte do alobalu.
  3. Pečte v rúre s teplotou 200 °C, kým cvikla nezmäkne, približne 75 až 90 minút, v závislosti od veľkosti cvikly
  4. Rozbaľte cviklu (pozor, bude horúca) a prelejte ju studenou vodou.
  5. Šupka by sa mala ľahko odlupovať
Pečenú cviklu môžete podávať aj čistú ochutenú orechovým olejom, pažítkou či cesnakom.

TIP: Po ošúpaní ju môžete použiť ako prílohu k hlavnému jedlu. Hodí sa k poke bowl, pečenému tofu či vegánskym hamburgerom.

Zaváranie cvikly – recept

Zaváraná cvikla je skvelým doplnkom mnohých jedál, napríklad sendvičov, šalátov a hamburgerov, ale je vynikajúca aj samostatne. Podľa tohto receptu pripravíte 10 pohárov nakladanej cvikly. Zaváraná cvikla vám vydrží v chladnej tmavej komore alebo pivnici minimálne jeden rok.

Suroviny na zaváranú cviklu

  • 4,5 kg čerstvej červenej repy bez stoniek
  • 2 šálky bieleho cukru
  • 1 lyžica soli
  • 250 ml bieleho octu
  • ¼ šálky celých klinčekov alebo podľa potreby

Postup na zaváranú cviklu

  1. Pripravte si všetky prísady.
  2. Umiestnite repu do veľkého hrnca s vodou, aby bola zakrytá. Priveďte ju do varu a varte, kým nezmäkne, približne 15 minút.
  3. Medzitým skontrolujte 10 pohárov veľkosti pollitra, či nie sú prasknuté a či krúžky nie sú hrdzavé, a všetky poškodené poháre vyhoďte. Ponorte ich do vriacej vody, kým nebude repa hotová. Nové nepoužité viečka a krúžky umyte v teplej mydlovej vode.
  4. Červenú repu sceďte, pričom si vyhraďte 2 šálky vody z repy.
  5. Keď je repa dostatočne chladná, ošúpte ju a zbavte šupiek.
  6. Každú sterilizovanú nádobu naplňte repou. Rovnomerne rozdeľte klinčeky do pohárov.
  7. Vo veľkom hrnci zmiešajte cukor, 2 šálky vody z repy, ocot a soľ na morenie. Priveďte do varu.
  8. Horúcim nálevom zalejte repu v pohároch a uzavrite ich viečkami.
  9. Na dno veľkého hrnca umiestnite stojan a do polovice ho naplňte vodou. Priveďte ju do varu na silnom ohni a potom opatrne spustite dobre uzavreté poháre do hrnca. Medzi pohármi nechajte 2 cm medzery.
  10. V prípade potreby prilievajte ďalšie množstvo vriacej vody, kým hladina vody nebude aspoň 2 cm nad vrchmi pohárov.
  11. Vodu priveďte do úplného varu, hrniec zakryte a sterilizujte 10 minút.
Zaváraná cvikla vám vydrží v chladnej tmavej komore alebo pivnici minimálne jeden rok.

Šalát z červenej repy – recept

V tomto marockom šaláte z červenej repy sa uvarená cvikla položí na špenát a zaleje sa krémovým vegánskym dresingom s cesnakom a rascou. Čerstvá mäta a koriander dodajú jedlu marocký nádych.

Suroviny na šalát z červenej repy

  • 250 ml vegánskeho jogurtu (prípadne vegan majonézy)
  • 2 lyžičky rasce (nahrubo pomleté)
  • 1 strúčik cesnaku (rozdrvený)
  • 1/2 šálky sladového octu
  • 750 g uvarenej červenej repy (vychladenej a ošúpanej)
  • 250 g baby špenátu
  • 1 veľký zväzok čerstvých mätových listov (nahrubo nasekaných)
  • 1 veľký zväzok čerstvých listov a stoniek koriandra (nahrubo nasekaných)
  • morská soľ (podľa chuti)
  • mleté čierne korenie (podľa chuti)

Postup na šalát z červenej repy

  1. Najprv si pripravte dresing: v malej miske zmiešajte jogurt, rascu a cesnak. Podľa chuti osoľte a okoreňte. Dresing nechajte v chladničke približne hodinu.
  2. Do stredne veľkej misky dajte ocot. Červenú repu nakrájajte na rovnako veľké kolieska, ktoré po nakrájaní preložte do misky s octom. Premiešajte a nechajte 10 minút odstáť. Červenú repu sceďte a ocot zlejte.
  3. Vo veľkej miske zmiešajte plátky červenej repy, špenát a väčšinu nasekanej mäty a koriandra (trochu nasekaných byliniek si nechajte na ozdobu).
  4. Pred podávaním šalát pokvapkajte dresingom. Keď budete šalát podávať, posypte ho zvyšnými nasekanými bylinkami.

TIP: Šalát z červenej repy sa výborne hodí ku vyprážanému karfiolu.

Cviklový šalát je obľúbeným hlavným jedlom aj prílohou.

Ďalšie obľúbené recepty z cvikly

  • cviklová polievka – boršč
  • cviklové šaláty
  • cviklové brownies
  • sendviče s pečenou repou
  • cviklové rizoto
  • humus z cvikly
  • cviklové cestoviny
  • cviklové čatní

Cvikla je zároveň vynikajúcou prílohou k pečenú mäsu alebo samostatne preliata olejom ochutená korením a bylinkami.

IngrediencieRecept

© 2024 Vegan.sk | Nakódoval Leoš Lang