Tapioka perly recept – tapioka puding

DezertySnacky a predjedláVegánske recepty

Tapioka je škrob získaný z koreňa manioku, dlhej a hrubej hľuzovitej rastliny (známej aj ako juka), ktorá pochádza z Južnej Ameriky. Tapioka predstavuje zvyšok, ktorý zostane po výrobe maniokovej múky z koreňa manioku.

Tapioka môže mať rôzne podoby. Obľúbenou sú malé perličky, ktoré sa používajú na prípravu tapiokového pudingu. Tapiokové perly sú zvyčajne nepriehľadné, keď sú surové, ale po uvarení sa stávajú pružnými a priesvitnými.

Rôzne formy tapioky

Bez ohľadu na formu tapioky (perly, prášok alebo vločky), tapioka neobsahuje lepok ani obilniny.

Tapioka je dostupná v niekoľkých formách:

  • malé tapiokové perly
  • väčšie tapiokové guľôčky označované aj ako „boba“ – používajú na prípravu nápojov boba a bubble tea v celej juhovýchodnej Ázii aj vo svete
  • prášok – známy tiež ako tapioková múka alebo tapiokový škrob
  • tapiokové vločky alebo granule
  • tapiokový puding – väčšina instatných nie je vegánska, prípravou domáceho ale vegánsku verziu docielite

Výhodou použitia tapiokových perál v kuchyni je, že s nimi vykúzlite chutné dezerty skutočne rýchlo a navyše bez pečenia, podobne ako pri chia pudingu alebo ďalších vegánskych nepečených koláčoch.

Tapiokový puding – recept

Krása domáceho tapiokového pudingu spočíva v tom, že jeho príprava je zábavná, chuť lahodne krémová a viete si ho pripraviť vo vegánskej verzii.

Domáci tapiokový puding obsahuje malé perličky tapioky, ktoré majú guľatejšiu a hodvábnejšiu štruktúru ako kúsky tapioky, ktoré nájdete v instantnom pudingu. Hoci príprava instantného pudingu je rýchlejšia, chýba mu krémovosť, ktorú dosiahnete s tapioka perlami.

Navyše ingrediencie, ktoré používate doma, sú pravdepodobne kvalitnejšie ako spracované suroviny v pudingovej zmesi.

Suroviny na tapiokový puding

  • 1 a ½ šálky rastlinného mlieka (ľubovoľný druh)
  • ½ šálky malej perlovej tapioky
  • 1 plechovka plnotučného kokosového mlieka
  • ¼ šálky kryštálového cukru
  • ½ lyžičky vanilkového extraktu
  • ⅛ lyžička soli

Postup na tapiokový puding

  1. Do stredne veľkého hrnca pridajte rastlinné mlieko, tapiokové perly, kokosové mlieko, cukor, vanilkový extrakt a soľ a šľahajte, kým sa dobre nespoja.
  2. Zvýšte teplotu na stredne vysokú a priveďte do varu, pričom pravidelne šľahajte, aby sa zabránilo prilepeniu k dnu hrnca.
  3. Po zovretí znížte teplotu na najnižší stupeň a za občasného miešania nechajte variť ešte 30 minút.
  4. Odstavte z ohňa, prelejte do sklenenej nádoby a nechajte vychladnúť.
  5. Pred podávaním nechajte v chladničke odstáť aspoň dve hodiny.
Tapioka puding sa zvyčajne servíruje studený, no vychutnať si ho môžete aj v teplej verzii.

S čím servírovať tapioka puding

Tapiokový puding má takú jednoduchú a neutrálnu chuť, že doň môžete ľahko pridať najrôznejšie prísady a bude chutiť úžasne. Buďte odvážni a smelo si vyberte z pestrej škály surovín a oživte váš tapiokový puding.

Bobuľové ovocie je dokonalou pikantnou polevou pre tapioku. Dobrou voľbou sú čučoriedky, černice, maliny alebo dokonca čerešne. Môžete zvážiť aj jahody či rebarboru.

Posypte tapioka puding trochou škorice – škoricový cukor je rozumná možnosť, ktorá dodá extra sladkosť a trochu korenia. Stačí zmiešať ¼ šálky kryštálového cukru s 1 polievkovou lyžicou škorice a získate ten najúžasnejší posyp na dezert.

Kokosová šľahačka s jej krémovou hustou konzistenciou je to pravé, čo dotvorí každý sladký chod.

Mango sa úžasne hodí práve k tomuto pudingu. Keď tapioka trochu vychladne, pokojne do nej pridajte akékoľvek množstvo nakrájaného čerstvého alebo rozmrazeného manga. Ak budete puding jesť teplý, pridajte teplé mango, na studený puding vychladené mango. Pre extra šťavu vytlačte na vrch malú kvapku limetkovej šťavy.

Neexistuje jednoduchší spôsob, ako si tento puding spríjemniť, ako pridaním bezmliečnych čokoládových lupienkov. Môžete vmiešať jednu šálku lupienkov alebo kúskov tesne pred dovarením pudingu.

Recept na banofee tapioka puding

Táto verzia tapiokového pudingu pripomína tradičný írsky dezert banofee. Puding je preliaty banánovo- karamelovou omáčkou, ktorá z neho robí výnimočnú pochúťku. Tento jednoduchý recept je pripravený za menej ako 30 minút a je ideálny ako zdravý a chutný dezert.

Suroviny na tapioka puding

  • 1 a 1/4 šálky kokosového mlieka
  • 1 a 1/4 šálky mandľového mlieka
  • 2 lyžice javorového sirupu
  • 2 lyžičky vanilkového extraktu
  • 1/3 šálky tapiokových perál
  • štipka soli

Na banánový karamel

  • 2 stredne veľké banány
  • 1 lyžička kokosového oleja
  • 2 lyžičky javorového sirupu
  • 1/2 šálky kešu (namočených cez noc)
  • 1 lyžička vanilkového extraktu
  • štipka soli

Postup na banofee tapioka puding

  1. Pripravte tapiokový puding. V stredne veľkom hrnci zmiešajte kokosové mlieko, mandľové mlieko, javorový sirup, vanilkový extrakt a soľ a priveďte zmes do varu. Znížte teplotu na minimum a pridajte tapiokové perly. Za stáleho miešania varte približne 15 minút, kým sa tekutina nevstrebe a zmes nezhustne.
  2. Tapiokový puding nalejte do malých sklenených pohárov a nechajte úplne vychladnúť. Až do podávania skladujte v chladničke.
  3. Pripravte banánovú karamelovú omáčku. Banán ošúpeme a nakrájame na plátky. Kokosový olej rozpustite na panvici na strednom ohni. Keď je horúci, pridajte plátky banánu a javorový sirup a smažte približne 2 minúty z každej strany, kým nezískajú zlatistú farbu.
  4. Namočené kešu oriešky opláchnite a osušte. Vložte ich do vysokorýchlostného mixéra spolu s karamelizovaným banánom, vanilkovým extraktom a soľou. Mixujte, kým nie sú dokonale hladké a krémové.
  5. Banánovú karamelovú omáčku nalejte na tapiokové pudingy a nechajtw 10 minút stuhnúť v chladničke.
  6. Pred podávaním ozdobte rozdrvenými opraženými arašidmi a strúhaným kokosom.

Ak máte radi puding ako taký, vyskúšajte aj vegánsku obdobu talianského dezertu panna cotta, známy svojou pudingovou konzistenciou a jednoduchou prípravou. Skúste aj ďalšie chutné vegánske dezerty:

Ďalšie možnosti využitia tapioka perál

Najbežnejšou a najrozšírenejšou formou taiopka perál je tapioková múka. Vyrába sa zo škrobu získaného z koreňa manioku a má množstvo využití.

V pečive tapioka pomáha spájať zložky a zlepšuje štruktúru. Môže dodať chlebu vláčnosť.

Dodáva jemnosť a chrumkavosť pizzovému cestu.

V tapiokovej múke môžete tiež pred vyprážaním obalovať mäso alebo zeleninu, aby boli dokonale chrumkavé.

Tapiokovú múku môžete zmiešať s tekutinami (napríklad s omáčkami, bazalkovým pestom aj polievkami), aby ste ich zahustili.

Perly vyrobené hydratáciou tapiokovej múky a jej rozvaľkaním do guľôčok sa zvyčajne používajú do pudingov a nápojov.

Tapioková múka má vynikajúce želírovacie schopnosti a vydrží zmrazenie a rozmrazenie.

Tapiokové perly – recept

Vyrobiť si doma vlastné tapiokové perly nie je vôbec náročné. V tomto recepte vám ukážeme, ako si vyrobiť klasické „čierne“ perly zafarbené hnedým cukrom, ale recept si môžete upraviť podľa požadovaného efektu. Vymeniť cukor za trochu potravinárskeho farbiva alebo pridať do zmesi svoje obľúbené príchute.

Veľké tapiokové perly sa nepoužívajú len v čaji boba. Sú tiež obľúbenou prísadou do dezertov a môžu byť súčasťou aj slaných jedál.

Suroviny na tapioka perly

  • ½ šálky tapiokového škrobu
  • ½ šálky hnedého cukru
  • ¼ šálky vody

Postup na tapioka perly

  1. Do hrnca dajte vodu a priveďte ju do varu. Pridajte cukor a varte, kým sa cukor úplne nerozpustí v tekutine.
  2. Odstavte z ohňa, pridajte necelú polovicu tapiokového škrobu a dôkladne premiešajte, potom pridajte zvyšok tapioky a znova premiešajte. Snažte sa to urobiť čo najrýchlejšie, pretože to pomôže vytvoriť cesto.
  3. Zmes by mala vytvoriť cesto. Ak sa vám to nedarí, pridajte viac tapiokovej múky – po 1 lyžičke a zakaždým dobre premiešajte, kým nedosiahnete požadovanú konzistenciu. Podobne, ak je zmes príliš suchá, pridajte 1 lyžičku vody a dobre premiešajte.
  4. Keď máte cesto hotové, nechajte ho chvíľu odstáť, kým nevychladne dostatočne na dotyk, potom posypte čistú plochu tapiokovou múkou, cesto premieste a rozvaľkajte ho na hrúbku asi ½ cm.
  5. Vezmite si ostrý nôž a nakrájajte cesto na štvorce s rozmermi 1 x 1 cm, pričom každý štvorec rozvaľkajte medzi dlaňami, kým sa nevytvorí guľa, a potom ho obaľte v ďalšej tapiokovej múke, aby sa nelepil na ostatné.
  6. V tomto momente môžete guľky buď uskladniť vo vzduchotesnej nádobe v chladničke, kým ich nebudete potrebovať, alebo ak ich použijete hneď, uvarte ich podľa postupu nižšie.
  7. Ak chcete uvariť suché tapiokové guľôčky, vložte ich do hrnca a zalejte 8 šálkami vody, pričom ¼ šálky si nechajte na neskôr. Varte na stredne silnom ohni 6 – 8 minút, potom znížte teplotu na minimum a varte ďalších 5 – 10 minút, podľa toho, aké pevné perly máte radi.
  8. Ak chcete tapiokové perly obaliť v cukrovom sirupe, dajte ¼ šálky cukru a zvyšok vody do inej panvice, priveďte do varu a varte približne 5 minút.
  9. Priebežne kontrolujte obe panvice, a keď začnú tapiokové guľôčky stúpať na povrch vody, vyberte ich a vložte na 1 minútu do ľadového kúpeľa.
  10. Keď je cukrový sirup hotový, mal by byť mierne zhustnutý, ale stále riedky, aby pokryl stierku bez toho, aby hneď stekal. Keď dosiahnete správnu konzistenciu, znížte teplotu na minimum, vyberte perly z ľadového kúpeľa, pridajte ich do cukrového sirupu a nechajte ich variť 6 až 8 minút.
  11. Keď sú perly hotové, vyberte ich zo zmesi. Ak ich podávate s horúcimi surovinami, môžete ich podávať hneď, inak ich nechajte 10 až 15 minút vychladnúť.
Najčastejšie sa tapiokové perly pripravujú čierne, no môžete do nich pridať aj matchu alebo iné farbivo.

Je tapioka zdraviu prospešná?

Tapioka je základnou surovinou v krajinách Južnej Ameriky, Ázie a Afriky, ale nie je práve bohatá na živiny.

Tapioka je plná sacharidov a obsahuje len nepatrné množstvo vlákniny, tukov a bielkovín.

Pre ľudí s neznášanlivosťou lepku je však tapioková múka skvelou náhradou pšeničnej múky. Tapioka je prirodzene bezlepková.

Hoci nejde o žiadnu výnimočne zdravú potravinu, môže priniesť do jedálnička ozvláštnenie. Tapioková múka je skvelou voľbou pre chutný pečený chlieb a pečivo pre všetkých s bezlepkovou diétou.

IngrediencieRecept

© 2024 Vegan.sk | Nakódoval Leoš Lang