Vegánska panna cotta recept – rýchly a ľahký dezert

DezertyKoláčikyVegánske recepty

Panna cotta je taliansky dezert, ktorý pochádza zo severotalianskeho regiónu Piemont. Je to krém vyrobený z hustej smotany, cukru a želatíny, ktorý sa potom ochutí vanilkou, likérmi, kávou, ovocím alebo bylinkami. Panna cotta je veľmi jednoduchá na prípravu, ale neuveriteľne všestranná a chutná.

Panna cotta je jemný, mierne sladený krém, ktorý má hladkú štruktúru a pudinkovú konzistenciu. Hoci sa môže podávať v rôznych formách a s rôznymi príchuťami, najtradičnejšia verzia panna cotty sa podáva v malých individuálnych sklenených nádobkách.

Ako sa pripravuje panna cotta

V taliančine sa názov „panna cotta“ doslova prekladá ako „varený krém“ a hovorí sa, že bol vynájdený koncom 19. storočia, aj keď tento názov sa zaužíval až o polstoročie neskôr. Na rozdiel od väčšiny krémov a peny sa pri panna cotte namiesto pečenia používa ako zahusťovadlo želatína. Vďaka tomu je to rýchly a ľahko pripraviteľný dezert.

Základný recept na panna cottu pozostáva z hustej smotany, cukru a želatíny. Vegánska verzia používa namiesto mliečnej smotany najčastejšie kokosový krém a namiesto želatíny agar. Mnohí kuchári pridávajú do dezertu aj vanilkový extrakt, korenie alebo citrusovú kôru, aby mu dodali charakteristickú chuť.

Výroba panna cotty jednoduchá, stačí zmiešať suroviny a trošku ich povariť. Zmes sa potom naleje do formičiek alebo malých servírovacích misiek a chladí sa v chladničke, kým neztuhne. Po stuhnutí sa panna cotta môže podávať rôznymi spôsobmi.

Na sladkú a farebnú prezentáciu ju možno doplniť čerstvým ovocím alebo lístkami mäty. Okrem toho sa panna cotta môže podávať spolu s rôznymi omáčkami, ako je tmavá čokoláda, karamel alebo rôzne ovocné omáčky.

Ovocné omáčky dodajú sladkej panna cotte osviežujúcu kyslastú chuť.

Panna cotta je obľúbená talianska pochúťka, či už sa podáva ako príloha k hlavnému jedlu alebo ako dezert. Krémový, jemne sladený krém je dostatočne elegantný na večeru, ale zároveň dostatočne jednoduchý na akúkoľvek príležitosť.

Veľmi často sa v súčasnosti vyskytuje na oslavách a svadbách v takzvaných candybaroch. Vďaka rozmanitosti chutí a jednoduchému receptu na prípravu panna cotta určite poteší každého.

Ak ste ju ešte nikdy neskúsili, panna cotta určite stojí za vyskúšanie. Je to jednoduchý a rýchly dezert, ktorý určite poteší vás aj vašich hostí. Navyše, vďaka toľkým lahodným kombináciám chutí sa vám nikdy neomrzí. Tak prečo ju nevyskúšať? Na nasledujúcich riadkoch nájdete vegánske recepty na jej prípravu.

Vegánska panacota – recept

Táto vegánska verzia obľúbeného talianskeho dezertu používa agar ako zahusťovadlo a kokosové mlieko na dosiahnutie krémovej konzistencie. Výsledkom je lahodná, krémová a hodvábna vegánska panna cotta, ktorá určite poteší všetky vaše chuťové bunky.

Ingrediencie na vegánsku panacotu

 • 800 ml plnotučného kokosového mlieka
 • 2 lyžice prášku agar
 • 1/2 šálky organického kryštálového cukru
 • 1 lyžička čistého vanilkového extraktu
 • 1/4 lyžičky morskej soli

Postup vegánsku panacotu

 1. V stredne veľkom hrnci zmiešajte kokosové mlieko, agar, cukor, vanilku a soľ. Všetko spolu šľahajte, kým sa nespojí.
 2. Hrniec postavte na stredný oheň a priveďte do varu. Často miešajte, kým zmes nezhustne, približne 8-10 minút.
 3. Odstavte panvicu z ohňa a nechajte mierne vychladnúť.
 4. Zmes nalejte do štyroch pohárikov alebo iných malých misiek a nechajte vychladnúť aspoň 4 hodiny alebo cez noc v chladničke.
 5. Servírovanie: Podávajte v pohárikoch, alebo tenkým nožom prejdite po okrajoch každej misky a opatrne každú misku obráťte na tanier.
Panna cottu si môžete ozdobiť hocičím podľa svojho výberu – napríklad semiačkami alebo ovocím.

Jahodová panna cotta – recept

Táto vegánska panna cotta má bohatú a krémovú konzistenciu a je doplnená čerstvou jahodovou omáčkou pre luxusný jahodový dezert, ktorý si každý zamiluje.

Ingrediencie na jahodovú panna cottu

 • 400 ml kokosového krému
 • 75 g vegánskeho práškového cukru
 • 1 lyžička vanilkového extraktu
 • 3 lyžice agar-agar vločiek

Poleva

 • 400 g čerstvých jahôd
 • 2 lyžice práškového cukru

Postup na jahodovú panna cottu

 1. V stredne veľkom hrnci zmiešajte kokosový krém, cukor a vanilkový extrakt. Priveďte do mierneho varu a často miešajte. Po zovretí znížte teplotu a pridajte agar-agar vločky. Miešajte, kým sa agar-agar nerozpustí a zmes nezhustne.
 2. Zmes panna cotty prelejte do stredne veľkej misy a rovnomerne ju rozdeľte do štyroch pohárikov. Odstavte, aby vychladli a stuhli.
 3. Na polevu vylúpnite a nakrájajte jahody. Vložte ich do stredne veľkého hrnca a pridajte cukor. Varte na miernom ohni, kým jahody nezmäknú a cukor sa nerozpustí.
 4. Keď panna cotta stuhne, na každý pohárik dajte lyžicu jahodovej polevy a podávajte.
Jahody môžete nahradiť aj iným ovocím, napríklad malinami alebo ríbezľami.

Čokoládová kokosová panna cotta – recept

Tento vegánsky dezert panna cotta má bohatú čokoládovú chuť s nádychom kokosu a je poliaty lahodnou tmavou čokoládovou omáčkou pre elegantný a chutný dezert.

Ingrediencie na čokoládovú kokosovú panna cottu

 • 400 ml kokosového krému
 • 75 g vegánskeho práškového cukru
 • 1 lyžička vanilkového extraktu
 • 2 lyžice kakaového prášku
 • 3 lyžice agar-agar vločiek

Poleva

 • 150 g nasekanej vegánskej horkej čokolády
 • 3 lyžice kokosového krému

Postup na čokoládovú kokosovú panna cottu

 1. V stredne veľkom hrnci zmiešajte kokosový krém, cukor, kakaový prášok a vanilkový extrakt. Priveďte do mierneho varu a často miešajte. Po zovretí znížte teplotu a pridajte agar-agar vločky. Miešajte, kým sa agar-agar nerozpustí a zmes nezhustne.
 2. Zmes panna cotty prelejte do stredne veľkej misy a rovnomerne ju rozdeľte do štyroch pohárikov alebo misiek. Odstavte, aby vychladli a stuhli.
 3. Na polevu dajte čokoládu a kokosový krém do malého hrnca. Zahrievajte na stredne nízkej teplote za stáleho miešania, kým sa čokoláda nerozpustí.
 4. Čokoládovou omáčkou rovnomerne polejte stuhnutú panna cottu a pred podávaním ju nechajte vychladnúť.
Čokoládovo kokosová panacota je osviežujúca a zároveň lahodná a sladká.

Panna cotta s marakujou – recept

Tento vegánsky panna cotta je ochutený marakujou a predstavuje osviežujúci a ľahký dezert. Krém je doplnený exotickou omáčkou z marakuje a predstavuje dokonalú pochúťku. A ak máte radi tropické ovocie, vyskúšajte napríklad aj panna cottu s mandarínkami.

Ingrediencie na panna cottu s marakujou

 • 400 ml kokosového krému
 • 75 g vegánskeho kryštálového cukru
 • 1 lyžička vanilkového extraktu
 • 3 lyžice agar-agar vločiek

Poleva:

 • 3 zrelé marakuje
 • 3 lyžice práškového cukru

Postup na na panna cottu s marakujou

 1. V stredne veľkom hrnci zmiešajte kokosový krém, cukor a vanilkový extrakt. Priveďte do mierneho varu a často miešajte. Po zovretí znížte teplotu a pridajte agar-agar vločky. Miešajte, kým sa agar-agar nerozpustí a zmes nezhustne.
 2. Zmes panna cotty prelejte do stredne veľkej misy a rovnomerne ju rozdeľte do štyroch misiek. Odstavte, aby vychladli a stuhli.
 3. Na polevu rozpoľte marakuju a vydlabte z nej semienka. Spolu s cukrom ich vložte do stredne veľkého hrnca. Varíme na miernom ohni, kým sa šťava z marakuje nezredukuje a sirup nezhustne.
 4. Keď panna cotta stuhne, na každú misku dajte lyžicu marakujovej omáčky a podávajte.

Banánovo-karamelová panna cotta – recept

Táto vegánska panna cotta je ochutená banánom a karamelom, čím vzniká lahodný sladký dezert. Krémovosť panna cotty sa dokonale spája so sladkosťou banánu a karamelovej omáčky a predstavuje tak dokonalý pôžitok z jedla.

Ingrediencie na banánovo-karamelovú panna cottu

 • 400 ml kokosového krému
 • 75 g vegánskeho kryštálového cukru
 • 1 lyžička vanilkového extraktu
 • 2 lyžice roztlačeného banánu
 • 3 lyžice agar-agar vločiek

Poleva

 • 100 g vegánskej karamelovej omáčky

Postup na banánovo-karamelovú panna cottu

 1. V stredne veľkom hrnci zmiešajte kokosový krém, cukor, roztlačený banán a vanilkový extrakt. Priveďte do mierneho varu a často miešajte. Po dovarení znížte teplotu a pridajte agar-agar vločky. Miešajte, kým sa agar-agar nerozpustí a zmes nezhustne.
 2. Zmes panna cotty prelejte do stredne veľkej misy a rovnomerne ju rozdeľte do štyroch misiek. Odstavte, aby vychladli a stuhli.
 3. Na polevu zohrejte karamelovú omáčku v malom hrnci alebo v mikrovlnnej rúre.
 4. Keď panna cotta stuhne, pokvapkajte každú misku karamelovou omáčkou a podávajte.

Vegánska panna cotta je elegantnou a chutnou alternatívou klasickej mliečnej verzie talianskeho dezertu. Na rozdiel od tradičnej panna cotty vegánska panna cotta neobsahuje živočíšne výrobky a môžete sa o ňu podeliť s tými, ktorí dodržiavajú rastlinnú stravu. Pomocou niekoľkých jednoduchých krokov môžete pripraviť chutný a ľahký dezert, o ktorý sa môžete podeliť s priateľmi a rodinou.

IngrediencieRecept

© 2024 Vegan.sk | Nakódoval Leoš Lang