Vegánska čokoládová torta – recept

DezertyMagazínTorty

Čokoláda patrí medzi najobľúbenejšie sladkosti na svete, no klasické recepty často obsahujú ingrediencie živočíšneho pôvodu, ktoré vegáni a ľudia s potravinovými obmedzeniami vynechávajú. Vegánska čokoládová torta predstavuje vynikajúcu alternatívu, ktorá kombinuje lahodnú chuť a krémovú textúru bez použitia mlieka, vajec či iných živočíšnych produktov.


Obsah článku


Vďaka inovatívnym rastlinným ingredienciám, ako sú avokádo, kokosové mlieko alebo aquafaba, dokážeme vytvoriť tortu, ktorá si nevyžaduje kompromisy v chuti ani vzhľade.

Ako si pripraviť vegánsku čokoládovú tortu?

Ingrediencie
150 g nemliečnej nátierky plus ďalšie na formu
300 ml rastlinného mlieka, napríklad ovsené
1 lyžica jablčného octu
300 g hladkej múky
200 g trstinového krupicového cukru
4 lyžice kakaového prášku
1 lyžička sódy bikarbóny
½ lyžičky vanilkového extraktu

Na maslový krém
100 g horkej čokolády bez mlieka
200 g nemliečnej nátierky
400 g práškového cukru
5 lyžic kakaového prášku
1 lyžica rastlinného mlieka, napríklad ovseného

Na zdobenie:
hrsť čerstvého sezónneho ovocia, ako sú čerešne, černice alebo figy

Postup

  1. Rúru predhrejeme na 190 °C. Dno a boky 2 tortových foriem vymažeme nezmliečnou nátierkou a dno vyložíme papierom na pečenie.
  2. Do džbánu nalejeme mlieko a pridáme ocot – bude sa zrážať, nebojme sa. Všetky ostatné prísady na koláč dáme do veľkej misy, zalejeme ich mliečnou zmesou a dobre vyšľaháme do hladka.
  3. Zmes rozdelíme do pripravených foriem a pečieme 25–30 minút alebo kým špajľa zapichnutá do stredu koláčov nevyjde čistá.
  4. Necháme ich 10 minút vychladnúť vo forme a potom ich vyklopíme na mriežky, aby úplne vychladli.
  5. Na prípravu maslového krému vložíme čokoládu do žiaruvzdornej misky a roztopíme ju v mikrovlnnej rúre, pričom každých 30 sekúnd premiešame.
  6. Rozpustenú čokoládu necháme 5 minút chladnúť.
  7. Nátierku a práškový cukor vyšľaháme, potom preosejeme kakaový prášok so štipkou soli.
  8. Prilejeme rozpustenú čokoládu a mlieko a ďalej miešame do hladka.
  9. Dva vychladnuté korpusy spojíme polovicou maslového krému a zvyšok navrstvíme na vrch a po stranách.
  10. Ozdobíme čerstvým ovocím.

Vegánska čokoládová torta s avokádovým krémom

Táto vegánska čokoládová torta s avokádovým krémom je perfektnou voľbou pre milovníkov sladkostí, ktorí uprednostňujú rastlinné suroviny. Nielenže neobsahuje žiadne živočíšne produkty, no zároveň je nesmierne chutná, výživná a príprava je jednoduchá a rýchla.

Ingrediencie:
1 ½ šálky múky
1 šálka cukru
⅓ šálky kakaového prášku
1 lyžička prášku do pečiva
1 čajová lyžička sódy bikarbóny
½ lyžičky soli
1 šálka mandľového mlieka
½ šálky rastlinného oleja
2 čajové lyžičky vanilkového extraktu
1 šálka horúcej vody

Na avokádový krém:
2 zrelé avokáda
½ šálky kakaového prášku
½ šálky javorového sirupu
1 čajová lyžička vanilkového extraktu

Postup

  1. Rúru predhrejeme na 180 °C a pripravíme si okrúhly pekáč s priemerom 23 cm – spodok prekryjeme papierom na pečenie a jemne vymažeme olejom.
  2. Vo veľkej mise zmiešame múku, cukor, kakao, prášok do pečiva, sódu bikarbónu a soľ.
  3. K suchým ingredienciám pridáme mandľové mlieko, rastlinný olej a vanilkový extrakt, dôkladne premiešame do hladkého cesta. Na záver jemne vmiešame horúcu vodu, aby bolo cesto ľahké a tekuté.
  4. Cesto vlejeme do pripravenej formy a pečieme 30-35 minút, kým špáradlo zapichnuté do stredu nevyjde čisté. Po upečení necháme tortu 10 minút vychladnúť vo forme, potom ju prenesieme na mriežku, aby úplne vychladla.
  5. Avokáda rozkrojíme, vyberieme dužinu a vložíme ju do mixéra. Pridáme kakaový prášok, javorový sirup a vanilkový extrakt a mixujeme do hladka. Ak je krém príliš hustý, pridáme trochu mandľového mlieka.
  6. Vychladnutú tortu opatrne prerežeme na dve rovnaké vrstvy. Na spodnú vrstvu natrieme časť avokádového krému, prikryjeme ju druhou vrstvou a zvyšok krému natrieme aj po bokoch torty.
  7. Ozdobíme podľa vlastného gusta – čerstvé jahody, maliny, plátky mandlí alebo posypeme kakaom či kokosovými lupienkami.
vegánska čokoládová torta
Avokádo, ktoré je základom krému, dodáva torte bohato krémovú a hladkú textúru, ktorá nádherne ladí s intenzívnou chuťou čokolády.

Vegan Sacherova torta

Ingrediencie:
300 g hladkej pšeničnej múky (2 a pol šálky)
170 g múčkového (trstinového) cukru (1 a pol šálky)
60 g kakaa
2 čajové lyžičky prášku do pečiva
1 čajová lyžička jedlej sódy
½ čajovej lyžičky soli
¼ čajovej lyžičky mletej vanilky alebo 1 vanilkový cukor
150 g horkej čokolády (70 %)
240 g rastlinného mlieka (mandľové alebo sójové)
240 g vody alebo ďalšie rastlinné mlieko
120 g repkového oleja
4 polievkové lyžice jablčného octa

Plnka & poleva:
½ pohára marhuľového džemu
100 g rumu na pokropenie korpusov (približne)
150 g horkej čokolády
150 g sójovej smotany

Postup

  1. Na vegan Sacherovu tortu nám ideálne poslúžia dve tortové formy s priemerom 19 až 22 cm, aby sme mohli piecť dva korpusy naraz. Ak máme len jednu formu, korpus po upečení prekrojíme na polovicu. Takto získame približne 12 porcií.
  2. Dno každej formy vyložíme papierom na pečenie a podľa potreby jemne potrieme olejom. Trúbu predhrejeme na 175 °C s ventilátorom.
  3. Do veľkej misy zmiešame všetky suché ingrediencie – múku, cukor, kakao, prášok do pečiva, jedlú sódu, soľ a vanilku. Ak používame trstinový cukor, odporúčame ho najprv rozmixovať na prášok, aby sa cesto dobre spojilo.
  4. V ďalšej miske nad parou alebo v mikrovlnnej rúre rozpustíme horkú čokoládu v rastlinnom mlieku a miešame, kým sa nám nespoja do hladkej tekutiny. K tejto čokoládovej zmesi pridáme zvyšok mlieka (alebo vody), olej a jablčný ocot.
  5. Tekuté ingrediencie následne vmiešame do suchých a miešame, až kým nám nezmiznú posledné hrudky. Cesto rozdelíme rovnomerne do foriem a pečieme 40-45 minút. Hotovosť skontrolujeme špajdlou – ak vyjde čistá, korpus je upečený. Necháme ho vychladnúť vo forme.
  6. Medzitým rozpustíme horkú čokoládu v sójovej smotane, miešame do hladka a pripravíme si tak polevu.
  7. Keď korpusy vychladnú, opatrne ich vyberieme z foriem. Prvý korpus položíme na tanier alebo podnos, pokropíme rumom (náš overený trik na šťavnatosť a vôňu Sacherky) a potrieme ho štedrou vrstvou marhuľového džemu. Prikryjeme druhým korpusom, ktorý tiež jemne pokropíme rumom. Používame približne 50 ml rumu na každý korpus, no nebojíme sa ho použiť podľa chuti.
  8. Nakoniec na vrch torty rovnomerne rozotrieme čokoládovú polevu. Následne ju môžeme dozdobiť podľa nálady, napríklad domácimi agávničkami alebo drobnými vianočnými koláčikmi.
vegan sacher coko torta
Hotovú vegánsku Sacher tortu dáme do chladničky, aby poleva stuhla a chutné chute sa spojili.

Vegánske torty – kombinácia tradície, zdravia a udržateľnosti

Vegánske torty predstavujú dnes už oveľa viac než len náhradu klasických dezertov bez živočíšnych produktov. Ich vznik a popularita sú úzko späté s rastúcim záujmom o udržateľnú kuchyňu a zdravý životný štýl. Pri ich príprave sa namiesto vajec, masla alebo mlieka používajú rastlinné alternatívy ako napríklad rastlinné mlieka (mandľové, sójové, kokosové), oleje, ovocné pyré či aquafaba (voda z cíceru), ktorá skvele nahrádza vajcia v pečení a dodáva cestu vzdušnosť.

Zaujímavosťou je, že takéto zložky často neprinášajú len etický rozmer, no aj nové chuťové a textúrne možnosti, ktoré tradičné torty neponúkajú. Napríklad použitie kokosového alebo repkového oleja môže dodať tortám jemnú chuť a vláčnosť, zatiaľ čo aquafaba vytvára nadýchanú štruktúru podobnú snehovým bielkam.

Okrem chuťových benefitov prinášajú vegánske torty aj zdravotné výhody – často obsahujú menej nasýtených tukov a cholesterolu, čo priaznivo vplýva na kardiovaskulárne zdravie. Použitie kvalitnej horkej čokolády s vysokým podielom kakaa zase dodáva tortám množstvo antioxidantov.

Výroba vegánskych tort si vyžaduje tiež istú dávku technickej zručnosti a znalosti surovín, pretože každá náhrada má svoje špecifiká, ktoré ovplyvňujú výslednú textúru, vlhkosť a chuť.

Vegánske torty tak predstavujú ideálnu voľbu pre tých, ktorí chcú spojiť pôžitok z kvalitného dezertu s ohľadom na etiku, zdravie a životné prostredie.

© 2025 Vegan.sk | Nakódoval Leoš Lang