Vegánske sushi je nádherná a kreatívna obmena tradičného japonského jedla, na ktorom si pochutnajú vegáni aj nevegáni. Predstavuje všestrannosť rastlinných surovín a ponúka širokú škálu chutí, textúr a farieb, vďaka ktorým je každá rolka sushi jedinečným kulinárskym zážitkom.

Jednou z kľúčových zložiek vegánskeho sushi je nahradenie rýb rastlinnými zložkami. Existuje množstvo možností na vytvorenie chutnej vegánskej náplne, ako napríklad marinované tofu, ochutený tempeh, grilovaná zelenina, avokádo, uhorka, mrkva a dokonca aj ovocie, napríklad mango alebo jahody.

Tieto ingrediencie poskytujú rôznorodé chute a textúry, vďaka čomu je každé sústo sýte a výnimočné.

Čo vám nesmie chýba, na čo netreba zabudnúť

Základom vegánskeho sushi zostáva obal z morských rias, známy ako nori. Dodáva jemnú morskú príchuť a mierne chrumká. Listy nori sa naplnia požadovanou kombináciou zeleniny, bielkovín a korenín a potom sa pomocou bambusovej podložky nazývanej sushi mat zrolujú do tesného valca.

Pomocou bambusovej podložky nazývanej sushi mat sa sushi zroluje do tesného valca.

Na zvýšenie krémovosti a chuti sa do vegánskeho sushi často pridávajú prísady ako vegánska majonéza, pikantné omáčky alebo krémové nátierky vyrobené z rastlinných zdrojov, ako je tofu alebo kešu oriešky. Tieto prísady zlepšujú celkovú chuť a štruktúru sushi roliek.

Ďalším aspektom vegánskeho sushi, ktorý ho odlišuje od toho klasického, je používanie alternatívnych zložiek namiesto ryže. Kým tradičná ryža na sushi sa vyrába z octu, cukru a soli, vegánska ryža na sushi sa môže vyrábať z rôznych druhov obilnín, ako je hnedá ryža, quinoa alebo dokonca karfiolová ryža. To poskytuje rôzne nutričné profily a dodáva sushi rolkám jedinečný nádych.

Chutné, pekné a ešte aj eko

Vegánske domáce sushi je skvelou príležitosťou na prezentáciu kreativity a experimentovania. Vďaka množstvu rastlinných prísad a kombinácií chutí môžete popustiť uzdu svojej fantázii a vytvoriť sushi rolky, ktoré sú vizuálne atraktívne, chutné a plné živín.

Jednou z kľúčových zložiek vegánskeho sushi je nahradenie rýb rastlinnými zložkami.

Okrem toho vegánske sushi ponúka udržateľnejšiu a ekologickejšiu alternatívu k tradičnému sushi, ktoré sa spolieha na morské plody. Výberom rastlinných surovín môžete prispieť k zníženiu zaťaženia morských ekosystémov a k ekologickejšej kultúre stravovania.

Či už ste milovníkom sushi, ktorý chce spoznať nové chute, alebo vegánom, ktorý hľadá uspokojujúce a chutné jedlo, vegánske sushi je fantastickou voľbou. Jeho žiarivé farby, vzrušujúce textúry a nekonečné možnosti z neho robia nádherné kulinárske dobrodružstvo, ktoré oslavuje krásu rastlinnej kuchyne.

Ingrediencie na domáce sushi

Sushi ryža:

 • 2 šálky sushi ryže
 • 3 šálky vody
 • 1/3 šálky ryžového octu
 • 2 lyžice cukru
 • 1 lyžička soli

Možnosti náplne:

 • Avokádo, nakrájané na tenké pásiky
 • Uhorka, nakrájaná na tenké pásiky
 • Mrkva, nakrájaná na mesiačiky alebo nastrúhaná
 • Paprika nakrájaná na tenké plátky
 • Marinované tofu alebo tempeh, nakrájané na pásiky
 • Mango alebo jahody, nakrájané na plátky (pre sladkú chuť)
 • Čerstvé bylinky (napríklad koriander alebo bazalka)

Ďalšie prísady:

 • Nori (morské riasy)
 • Sójová omáčka alebo tamari na namáčanie
 • Nakladaný zázvor a wasabi (voliteľné)

Postup na domáce sushi

 1. Prepláchnite ryžu na sushi pod studenou vodou, kým voda nepotečie. V hrnci zmiešajte opláchnutú ryžu s vodou. Priveďte ju do varu, potom znížte teplotu na minimum a prikryte. Varte približne 15 – 20 minút, alebo kým ryža nezmäkne a voda sa nevstrebe. Odstavte z ohňa a nechajte ju 10 minút prikrytú.
 2. V malej miske zmiešajte ryžový ocot, cukor a soľ, kým sa cukor a soľ nerozpustia. Zmes zohrievajte v mikrovlnnej rúre asi 30 sekúnd, aby sa cukor ešte viac rozpustil. Dobre premiešajte.
 3. Uvarenú ryžu preložte do veľkej misy a pokvapkajte ju octovou zmesou. Ryžu jemne preložte a premiešajte drevenou špachtľou, aby sa každé zrnko pokrylo korením. Ryžu nechajte vychladnúť na izbovú teplotu.
 4. Všetku zeleninu a ostatné náplne nakrájajte na tenké, dlhé pásiky. Pripravte si malú misku s vodou na navlhčenie rúk pri zostavovaní sushi.
 5. Na bambusovú podložku na sushi položte list nori. Navlhčite si ruky vodou, aby sa ryža nelepila. Na nori rozotrite tenkú, rovnomernú vrstvu ryže na sushi, pričom na hornom a dolnom okraji nechajte malý priestor.
 6. Umiestnite vybrané požadované náplne pozdĺž stredu ryže. Dávajte pozor, aby ste náplň nepreplnili, aby sa rolka dala zvládnuť vytvoriť.
 7. Pomocou bambusovej podložky jemne zrolujte sushi od spodnej časti a pevne zastrčte náplne. Jemným tlakom vytvorte kompaktnú rolku. Horný okraj nori navlhčite vodou, aby sa rolka uzavrela.
 8. Pomocou ostrého noža nakrájajte rolku sushi na kúsky. Postup zopakujte aj s ostatnými prísadami.
 9. Kúsky sushi naaranžujte na tanier a podávajte so sójovou omáčkou alebo tamari na namáčanie. Na dochutenie môžete podávať aj s nakladaným zázvorom a wasabi.
Každá rolka sushi je jedinečným a obdivuhodným kulinárskym zážitkom.

Vegánske sushi je vizuálne príťažlivé a prispôsobiteľné jedlo, ktoré vám umožní preskúmať rôzne náplne a chute. Nebojte sa byť kreatívni v kombináciách a vychutnajte si túto rastlinnú obmenu klasického obľúbeného jedla z Japonska.

TIP: K vegánskemu sushi ako hlavnému jedlu sa bezpodmienečne hodí aj polievka. Zvoľte takú, ktorá bude k sushi dokonale pasovať, napríklad ázijskú polievku s cestovinami.

Vegánsky dip k domácemu sushi – recept

Dip zo sójovej omáčky a tamari je klasickým a univerzálnym doplnkom k vegánskemu sushi, ktorý dodá každému sústu pikantný a chuťovo výrazný prvok. Tento jednoduchý, ale zato aromatický dip zvýrazňuje prirodzenú chuť sushi roliek a dopĺňa rôzne náplne a prísady.

Kombinácia sójovej omáčky alebo tamari, ryžového octu a trochy sezamového oleja vytvára vyváženú a lahodnú omáčku, ktorá umocňuje celkový zážitok zo sushi.

Dip zo sójovej omáčky a tamari je klasickým a univerzálnym doplnkom k vegánskemu sushi.

Či už dávate prednosť tradičnej príchuti sójovej omáčky, alebo sa rozhodnete pre bezlepkovú omáčku tamari, tento dip nesmie chýbať na žiadnej vegánskej sushi hostine. Poďte sa teda pozrieť na recept a pripraviť si tento lahodný dip, ktorý si môžete vychutnať s domácimi vegánskymi sushi rolkami.

Ingrediencie na dip zo sójovej omáčky a tamari

 • 1/4 šálky sójovej omáčky alebo tamari (bezlepková sójová omáčka)
 • 1 lyžica ryžového octu
 • 1 lyžička sezamového oleja
 • Nakrájaná zelená cibuľka na ozdobu (voliteľné)

Postup na dip zo sójovej omáčky a tamari

 1. V malej miske zmiešajte sójovú omáčku alebo tamari, ryžový ocot a sezamový olej. Dobre premiešajte.
 2. Dip podávajte v jednotlivých miskách na namáčanie alebo vo väčšej miske na omáčku.
 3. Dip môžete prípadne ozdobiť plátkami zelenej cibuľky, aby ste získali lepšiu chuť a vizuálnu prezentáciu.

Množstvo a ingrediencie si môžete upraviť podľa vlastných chuťových preferencií. Tento dip dodá vášmu vegánskemu sushi ďalšiu vrstvu chuti a lahodnosti.

Na záver, keď ste už sushi dojedli, bola by chyba vynechať sladkú bodku v podobe vegánskeho perníka či vegánskych osích hniezd. Tak hor sa do prípravy, nech je všetko čím skôr nachystané na konzumáciu týchto dobrôt.

IngrediencieRecept

© 2024 Vegan.sk | Nakódoval Leoš Lang