Vegán osie hniezda recept – škoricové hniezda

DezertyKoláčikySnacky a predjedláVegánske recepty

Príprava škoricových hniezd často odrádza svojou náročnosťou. No ak nájdete dobrý recept a osvojíte si postup, ich príprava sa vám nebude zdať zdĺhavá ani obťažná. Navyše získate odmenu v podobe jemného, mäkkého pečiva s chuťou škorice, ktoré sa hodí na raňajky, posedenie ku káve či výlety s rodinou. Preliatím polevou osie hniezda posuniete na ešte vyššiu úroveň a stanú sa z nich koláče schopné konkurovať aj slávnostným zákuskom.

Predpokladá sa, že škoricové hniezda vznikli vo Švédsku v 20. rokoch 20. storočia. Popularitu však získali o čosi neskôr, v 50. rokoch 20. storočia. Vo Švédsku sa bežne podávajú na „fiku“, čo je čas stretnutia pri šálke kávy alebo čaju.

  • Kanelbullar – tak sa označujú tradičné švédske škoricové buchty, ktoré sú jedinečné vďaka kardamónovej príchuti. Švédsko má dokonca národný deň škoricových buchiet.

Príprava škoricových hniezd vo vegánskej verzii sa zásadne nelíši od tých tradičných. Rozdiel je predovšetkým v použitých surovinách. Vegán osie hniezda sú rovnako nadýchané, mäkké, jemné, jednoduché na prípravu a chuťovo rovnako škoricové a uspokojivé ako tie nevegánske.

Recept na škoricové hniezda s polevou

Recept na tieto škoricovníky je mimoriadne jednoduchý. Vystačí vám niekoľko základných vegan surovín a dodržanie jednoduchého postupu.

Okrem toho ich môžete pripraviť už večer, cez noc ponechať pripravené na pečenie v chladničke a na raňajky si vychutnávať čerstvé voňavé pečivo. Rovnako dobrým tipom na raňajky je aj kuskus na sladko.

Suroviny na škoricové hniezda s polevou

Na cesto na škoricové hniezda

  • 3 šálky nebielenej hladkej múky
  • 3 lyžice vegánskeho masla
  • 1 balíček instantného droždia
  • 1 šálka nesladeného mandľového mlieka
  • 1 lyžica organického trstinového cukru
  • 1/4 lyžičky soli

Na náplň na škoricové hniezda

  • 3 lyžice vegánskeho masla (rozpustené)
  • 1/4 šálky bio trstinového cukru
  • 5 lyžic mletej škorice (podľa chuti)

Na polevu na škoricové hniezda

  • 1/2 šálky vegánskeho masla (zmäknutého na izbovú teplotu)
  • 1 balenie vegánskeho smotanového syra (mierne zmäknutý)
  • 2 až 3 šálky preosiateho organického práškového cukru

Postup na škoricové hniezda

  1. V malom hrnci zohrejte mandľové mlieko a vegánske maslo, kým sa nerozpustia, ale nie sú horúce. Odstavte z ohňa a v prípade potreby nechajte mierne vychladnúť na teplotu približne 26 až 30 °C.
  2. Zmes prelejte do veľkej misy a posypte droždím a 1 lyžicou cukru. Nechajte 10 minút aktivovať.
  3. Potom pridávajte po 1/2 šálke múky a soľ a miešajte za stáleho prisypávania múky. Cesto bude lepkavé. Keď je príliš husté, preneste ho na mierne pomúčenú plochu a asi minútu ho mieste, kým sa nevytvorí guľa. Misu potrite olivovým olejom a vložte do nej cesto. Zakryte fóliou a dajte na teplé miesto kysnúť na približne 1 hodinu, alebo kým nezdvojnásobí objem.
  4. Keď je cesto vykysnuté preneste ho na jemne pomúčenú dosku a rozvaľkajte na tenký obdĺžnik (s hrúbou asi 1,5 cm). Potrite ho roztopeným vegánskym maslom, posypte cukrom a požadovaným množstvom škorice.
  5. Od jedného konca cesto pevne zrolujte a položte ho švom nadol. Potom zúbkovaným nožom alebo niťou nakrájajte cesto na 1,5 až 2 cm kolieska a umiestnite ich do dobre vymastenej formy (veľkosť asi na 10 škoricovníkov).
  6. Ak škoricové hniezda pripravujete noc predtým, prikryte formu so škoricovými hniezdami na pečenie a nechajte ju cez noc v chladničke, potom ráno pokračujte ďalším krokom.
  7. Vrch potrite roztopeným vegánskym maslom a prikryte fóliou, aby opäť nakyslo, zatiaľ čo predhrejeme rúru na 180 °C.
  8. Keď je rúra vyhriata, pečieme škoricovníky 25 až 30 minút, alebo kým nie sú mierne zlatohnedé. Nechajte ich niekoľko minút vychladnúť, ihneď podávajte alebo pripravte polevu.
  9. Do veľkej misy dajte zmäknuté maslo a intenzívne ho vyšľahajte. Potom pridajte vegánsky smotanový syr a znova premiešajte, kým nebude krémový a hladký.
  10. Pridávajte preosiaty práškový cukor po 1 šálke, kým poleva nie je hustá a roztierateľný, a kým nemá požadovanú sladkosť.
Poleva sa hodí nielen na škoricové osie hniezda ale aj na akékoľvek koláče, cupcakes a muffiny.

Tipy k príprave škoricových hniezd

Polevu pridajte, keď sú rolky ešte teplé. Tak budú škoricovníky ešte lepkavejšie a sladšie. Ak vám poleva ostane, v chladničke vydrží v uzavretej nádobe až 5 dní.

Na misu počas kysnutia môžete položiť vlhkú teplú utierku. Zabezpečíte teplé prostredie aj vlhkosť, ktoré napomáhajú kysnutiu cesta.

Pri príprave „cez noc“ nechajte škoricovníky pred vložením do rúry aspoň 30 minúť odstáť na teplejšom mieste.

Na škoricové slimáky sa hodí takmer akékoľvek vegan rastlinné mlieko. Výborné je ovsené mlieko, sójové mlieko alebo kešu mlieko. Rovnako skvelo sa hodí aj mandľové a kokosové mlieko.

V prípade potreby môžete vegánske maslo nahradiť kokosovým olejom, chutnejšie ale budú s vegánskym maslom.

Ak máte chuť na lístkové cesto na slano, vyskúšajte vegánske pizzové slimáky.

Osie hniezda z lístkového cesta – recept

V prípade, že si chcete prácu uľahčiť, obávate sa práce s kysnutým cestom alebo jednoducho potrebujete mať škoricovníky hotové rýchlo, môžete siahnuť po lístkovom ceste. Aj v prípade, že sa stravujete vegánsky, na trhu je dostupných viacero vegán alternatív lístkového cesta.

V tomto recepte na škoricovníky, je použitý aj kardamom, približujú sa švédskej verzii škoricových slimákov Kanelbullar. Kardamón môžete v recepte vynechať a pripraviť tradičnú škoricovú verziu.

Suroviny na osie hniezda z lístkového cesta

  • 1 rolka čerstvého vegánského lístkového cesta
  • ½ šálky (100 g) mäkkého vegánskeho masla alebo rastlinného margarínu
  • ¼ šálky cukru
  • 2 lyžice mletej škorice
  • 3 lyžičky kardamónu (voliteľné)
  • 1 lyžička múky
  • sójové mlieko (voliteľné)

Na perlový cukor na osie hniezda

  • ¼ šálky cukru
  • 2 čajové lyžičky vody

Postup na osie hniezda z lístkového cesta

  1. Predhrejte rúru na 200 °C.
  2. Zmiešajte mäkké maslo s cukrom, kardamónom, škoricou a múkou.
  3. Rozviňte lístkové cesto (alebo rozvaľkajte, ak ho máte vcelku) a potrite ho maslovo-škoricovou zmesou. Uistite sa, že je zmes rovnomerne rozotrená.
  4. Preložte ⅓ lístkového cesta (pozdĺžne) dovnútra a hornú ⅓ preložte cez preloženú časť.
  5. Pomocou valčeka na pizzu nakrájajte pásy dlhé približne 2 cm. Vezmite jeden pás a otočte ho tak, aby sa vytvoril závitok. Uchopte jednu stranu skrúteného plátku a jednou rukou ho upevnite na pulte.
  6. Druhou rukou otočte twist okolo začiatku a koniec schovajte pod stočenú škoricovú buchtu. Tento postup zopakujte pri všetkých škoricových slimákoch.
  7. Škoricové osie hniezda potrite sójovým mliekom alebo rozšľahaným vajcom.
  8. Škoricovníky pečte približne 15 minút.
  9. Kým sú škoricové rožky v rúre, môžeme si pripraviť perlový cukor. Na sporák dáme panvicu s cukrom a vodou a miešame, kým sa cukor nezrazí.
  10. Odstráňte perlový cukor z ohňa skôr, ako zmení farbu. Škoricové rožky ozdobíme perlovým cukrom.
Pri príprave osích hniezd môžete experimentovať s tvarmi aj náplňou.

Orechové osie hniezda – recept

Orechové osie hniezda často zostávajú v tieni populárnejších škoricovníkov. Pritom vlašské orechy vonkoncom nie sú jedinou možnosťou pri príprave orechovej náplne do osích hniezd. Skúšať môžete rôznu zmes orechov.

Výborná je kombinácia lieskových orechov a mandlí. Kto má rád vlašské orechy, môže ich použiť samostatne alebo tiež premiešať s iným druhom orechov.

Suroviny na orechové osie hniezda

Na cesto na orechové osie hniezda

  • 550-600 g múky
  • 15 g čerstvého droždia
  • 375 ml vegánskeho mlieka (1,5 šálky)
  • 1 lyžica hnedého cukru
  • 1 lyžička soli
  • 40 g kokosového oleja

Na náplň na orechové osie hniezda

  • 200 g mletých lieskových orechov
  • 100 g mletých mandlí
  • 50 g nasekaných orechov podľa vlastného výberu
  • 75 g trstinového cukru
  • 1 lyžička mletej škorice
  • 1 lyžica javorového sirupu
  • 200 ml mandľového mlieka
  • soľ

Na polevu na orechové osie hniezda

  • práškový cukor
  • voda
  • mletá škorica

Postup na orechové osie hniezda

  1. Vo veľkej miske rozpustite čerstvé droždie v teplom mlieku s hnedým cukrom. Počkajte desať minút. Droždie by malo napučať.
  2. Zahrejte kokosový olej, počkajte, kým bude vlažný a pridajte ho do misy.
  3. Postupne pridajte 400 g múky, dobre premiešajte a pridajte soľ. Cesto by malo byť veľmi lepkavé.
  4. Misku prikryte vlhkou kuchynskou utierkou a nechajte kysnúť aspoň hodinu. Po tomto čase by ste mali na povrchu vidieť malé bublinky a cesto by malo byť dvojnásobne veľké.
  5. Teraz pridajte zvyšok múky, kým sa vám z cesta nepodarí vytvoriť veľkú guľu. Cesto hnetieme ešte niekoľko minút a necháme kysnúť ďalšiu hodinu na teplom a suchom mieste. Cesto by malo vykysnúť druhýkrát.
  6. Kým cesto kysne, pripravte orechovú náplň. V mise zmiešajte mleté lieskové orechy, mleté mandle, nasekané orechy podľa vlastného výberu, trstinový cukor, škoricu, javorový sirup, mandľové mlieko a štipku soľ.
  7. Keď kysnuté cesto dostatočne vykysne, vysypte pracovnú dosku múkou a cesto rozvaľkajte na obdĺžnikový tvar. Na cesto rozotrite orechovú náplň.
  8. Predhrejte rúru na 180 °C. Začnite dlhšou stranou cesta a opatrne, ale pevne ho zrolujte. Potom cesto nakrájajte na orechové slimáky a preložte na papierom vyložený plech.
  9. Orechové buchty pečte vo vyhriatej rúre približne 20 minút. Vyberte z rúry a nechajte vychladnúť.
  10. Na polevu pridajte do misky cukor a mletú škoricu podľa chuti, potom pridáme toľko vody, koľko potrebujeme, aby sme získali konzistenciu, akú máme radi. Niekto má rád polevu lepivejšiu, niekto redšiu. Radšej začnite len s malým množstvom vody a postupne pridávajte. Orechové buchtičky polejeme glazúrou a môžeme si vychutnávať.

TIP: Orechy môžete zomlieť v mlynčeku najemno, nasekať na hrubšie kúsky v mixéri s nožmi alebo kombinovať obidva spôsoby ako v recepte. Na spestrenie môžete do plnky pridať aj pár lyžíc arašidového masla.

Rovnako chutnou verziou osích hniezd sú orechové slimáky.

Cejlonská škorica a Cassia škorica

Škorica Cassia pochádza z južnej Číny a je známa aj ako čínska škorica. Cassia má zvyčajne hnedočervenú farbu, hrubšie tyčinky a drsnejšiu štruktúru ako cejlónska škorica.

Škorica Cassia sa považuje za menej kvalitnú. Je lacnejšia a je to druh, ktorý sa najčastejšie konzumuje na celom svete. Takmer všetka škorica, ktorú nájdete v supermarketoch, je odroda cassia. Cassia sa už dlho používa v kuchyni a v tradičnej čínskej medicíne. Približne 95 % jej oleja tvorí škoricový aldehyd, ktorý dodáva kasii veľmi výraznú korenistú chuť.

Cejlónska alebo „pravá škorica“ pochádza zo Srí Lanky a južných častí Indie. Má hnedú farbu a obsahuje veľa pevných tyčiniek s mäkkými vrstvami. Tieto vlastnosti zabezpečujú veľmi žiadanú kvalitu a štruktúru. Cejlónska škorica je menej rozšírená a už dlho je cenená ako kuchynské korenie. V porovnaní s bežnejšou odrodou cassia je drahšia. Má jemnú a mierne sladkú chuť vhodnú do dezertov.

Celkovo nie je možné povedať, ktorá z nich má väčší prínos pre zdravie. Oba druhy sú prospešné v prevencii Alzheimerovej choroby aj pri kontrole hladiny cukru. Cejlónska škorica však má pri pravidelnej konzumácii oveľa menší potenciál škodlivosti.

Známe sú dve odrody škorice – cassia a cejlónska.

Škoricovníky ale aj orechové osie hniezda sú univerzálnym pečivom aj dezertom. Môžete si ich pripraviť ako nedeľný zákusok, raňajkové pečivo, zabaliť ich deťom na desiatu či olovrant, alebo aj na spestrenie jedálnička podávať poliate vanilkovým pudingom ako bezmäsitý obed.

Nezabudnite, že nech si už škoricovníky vychutnávate v ktorúkoľvek časť dňa, patrí k nim šálka obľúbeného čaju – hodí sa napríklad yerba mate, prípadne káva, a v neposlednom rade, dobrá spoločnosť.

IngrediencieRecept

© 2024 Vegan.sk | Nakódoval Leoš Lang