Vegan lahodný a chrumkavý falafel – recept

PrílohySnacky a predjedláVegánske recepty

Vegánsky falafel je chutné a obľúbené jedlo z Blízkeho východu, ktoré si získalo celosvetové uznanie vďaka svojej aromatickej chuti a rastlinnému pôvodu. Táto slaná pochúťka sa vyrába z mletej cícerovej alebo fava fazule, zmiešanej so zmesou byliniek a korenín, a potom sa dokonale vypraží.

Vegánsky falafel je všestranný a aromatický pokrm, ktorý si získal celosvetové uznanie vďaka svojej chuti, zdravotným prínosom a rastlinnému pôvodu. Či už si ho vychutnáte ako sendvič, prílohu k šalátu alebo predjedlo, je to vynikajúca voľba pre vegánov aj nevegánov, ktorá ponúka chuť blízkovýchodnej kuchyne, ktorá je uspokojivá a udržateľná.

Univerzálna dobrota na rastlinnej báze

Jedným z hlavných dôvodov obľúbenosti vegánskeho falafelu je úplná absencia živočíšnych produktov. Vďaka tomu je výbornou voľbou pre vegetariánov a vegánov, ale pochutnávajú si na ňom aj všežravci, ktorí ocenia jeho bohatú chuť a textúru.

Vegánsky falafel si môžete vychutnať na rôzne spôsoby. Bežne sa podáva ako sendvič alebo wrap, s pita chlebom alebo klasickým chlebom, spolu s čerstvou zeleninou, ako sú paradajky, uhorky a šalát, a poliaty omáčkou tahini alebo domácim hummusom. Môže sa podávať aj ako súčasť šalátu alebo ako samostatné predjedlo.

Jednou zo skvelých vlastností falafelu je jeho prispôsobivosť. Môžete experimentovať s rôznymi prísadami a koreninami a vytvoriť tak jedinečné chute. Niektorí ľudia dávajú prednosť ostrejším falafelom, iní si môžu vybrať jemnejšiu verziu s bylinkami.

Falafel sa bežne podáva ako sendvič alebo wrap, s pita chlebom alebo klasickým chlebom.

Udržateľnosť rastlinnej stravy

Vegánsky falafel je v súlade s výberom udržateľných potravín. Cícer a fazuľa fava sú pomerne ekologické plodiny a výberom rastlinných variantov sa môže znížiť vplyv na životné prostredie spojený s výrobou mäsa.

Kultúrne dedičstvo falafelu

Falafel má korene na Blízkom východe, najmä v krajinách ako Libanon, Egypt a Izrael, ale stal sa obľúbeným pouličným jedlom a základom reštaurácií na celom svete. Jeho rastúca popularita je dôkazom celosvetového uznania pre blízkovýchodnú kuchyňu.

Hoci si mnohí pochutnávajú na falafeloch z reštaurácií a od pouličných predajcov, je to jedlo, ktoré si môžete ľahko pripraviť aj doma. Skvelé je, že recept si môžete prispôsobiť svojim chuťovým preferenciám a diétnym potrebám.

Vegan falafel – recept

Vegánsky falafel je obľúbené jedlo z Blízkeho východu, ktoré si získalo srdcia a chuťové poháriky ľudí na celom svete. Tieto chutné rastlinné nemäsové guľky – falafel sú dokonalou zmesou cíceru, byliniek a korenín a sú nielen chutné, ale aj neuveriteľne jednoduché na domácu prípravu.

Či už ste skúsený vegán, alebo len chcete do svojho jedálnička zaradiť viac rastlinných jedál, tento vegánsky recept na falafel sa stane základom vašej kuchyne.

Vydajte sa teda na kulinársku cestu a vytvorte chrumkavý na povrchu a jemný vo vnútri vegánsky falafel, ktorý určite uspokojí vaše chute.

Ingrediencie na vegan falafel

  • 2 šálky uvareného cíceru (z konzervy alebo uvareného zo sušeného)
  • 1 malá červená cibuľa, nahrubo nakrájaná
  • 3-4 strúčiky cesnaku, mleté
  • 1/4 šálky čerstvej petržlenovej vňate, nasekanej
  • 1/4 šálky čerstvého koriandra, nasekaného
  • 1 lyžička mletej rasce
  • 1 lyžička mletého koriandra
  • 1/4 lyžičky kajenského korenia (upravte podľa chuti)
  • soľ a korenie podľa chuti
  • 2 lyžice cícerovej múky alebo univerzálnej múky (na spojenie)
  • 1 lyžička prášku do pečiva
  • rastlinný olej na vyprážanie

Postup na vegan falafel

  1. Ak používate cícer z konzervy, dôkladne ho opláchnite a sceďte. Ak pripravujete cícer zo sušeného, uistite sa, že je úplne uvarený a dobre osušený, než budete pokračovať.
  2. V kuchynskom robote pridajte cícer, červenú cibuľu, pretlačený cesnak, petržlenovú vňať, koriander, mletú rascu, mletý koriander, kajenské korenie, soľ a korenie.
  3. Pulzujte, kým sa všetky ingrediencie dobre nespoja, ale nerozmixujte ich na pyré. Mali by ste mať hrubú zmes s malými kúskami cíceru a byliniek.
  4. Zmes preložte do misy. Prisypte múku z cíceru alebo univerzálnu múku a prášok do pečiva. Všetko spolu premiešajte, kým sa múka úplne nezapracuje. Múka pomáha spojiť zmes a dodáva falafelom peknú štruktúru.
  5. Pomocou rúk vytvarujte zo zmesi malé okrúhle guľôčky s priemerom asi 1 až 1,5 cm. Môžete ich urobiť menšie alebo väčšie podľa vlastných preferencií. Vytvarované falafelové guľky položte na podnos alebo tanier.
  6. V hlbokej panvici rozohrejte rastlinný olej na stredne vysokej teplote. Budete potrebovať dostatok oleja na ponorenie falafelových guliek. Ak chcete skontrolovať, či je olej dostatočne horúci, vhoďte do neho malý kúsok zmesi falafelu; mal by zasyčať a vystúpiť na povrch.
  7. Do horúceho oleja opatrne pridávajte falafelové guľôčky po častiach a dbajte na to, aby ste panvicu nepreplnili. Smažte asi 3-4 minúty z každej strany alebo kým nie sú zlatohnedé a chrumkavé.
  8. Pomocou dierkovanej lyžice vyberte falafel z oleja a položte ho na tanier vystlaný papierovými utierkami, aby absorboval prebytočný olej.
  9. Vegánske falafely podávajte horúce, buď ako sendvič v pita chlebe alebo v klasickom chlebe či ako súčasť šalátovej misy. Môžete ich doplniť čerstvou zeleninou, omáčkou tahini, krémovým hummusom alebo obľúbeným vegánskym dresingom.
Vegánsky falafel je v súlade s výberom udržateľných potravín.

Vychutnajte si lahodnú chuť a štruktúru domáceho vegánskeho falafelu a okúste chute Blízkeho východu priamo vo vlastnej kuchyni. Toto univerzálne jedlo je ideálne na obed, večeru alebo ako sýte občerstvenie a určite poteší vegánov aj nevegánov.

Výhody falafelu pre zdravie

Vegánsky falafel je výživná voľba. Cícer, ktorý je jeho hlavnou zložkou, je dobrým zdrojom bielkovín, vlákniny a rôznych vitamínov a minerálov.

Použitie byliniek a korenia dodáva nielen chuť, ale aj potenciálne zdravotné výhody. Metódu fritovania možno upraviť tak, aby sa použilo menej oleja pre tých, ktorí sa obávajú nadmerného obsahu tuku.

Falafel má celý rad zdravotných výhod, ktoré z neho robia výživnú voľbu pre tých, ktorí hľadajú chutné a sýte jedlo. Obsahuje rastlinné bielkoviny a vlákninu z cíceru, podporuje pocit sýtosti a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. Bohatá zmes byliniek a korenín nielen zvýrazňuje jeho chuť, ale prispieva aj k potenciálnym protizápalovým a antioxidačným účinkom.

Okrem toho absencia živočíšnych produktov vo vegánskom falafli podporuje zdravú srdcovú výživu tým, že znižuje príjem nasýtených tukov. Pri príprave pomocou zdravých metód varenia, ako je pečenie alebo vyprážanie na vzduchu, môže byť falafel zdravým doplnkom vyváženej stravy, vďaka čomu je vhodnou voľbou pre vegetariánov, vegánov a zdravo zmýšľajúcich ľudí.

IngrediencieRecept

© 2024 Vegan.sk | Nakódoval Leoš Lang