Vegánske domáce chipsy – recept

PrílohySnacky a predjedláVegánske recepty

Vegánske domáce chipsy ponúkajú chutnú a bezchybnú možnosť občerstvenia, ktorá vyhovie vašim chuťovým pohárikom aj etickým rozhodnutiam. Tieto chipsy sú vyrobené z rôznych rastlinných surovín, vďaka čomu si môžete vychutnať chrumkavé pochúťky a zároveň zostať verní svojmu záväzku k životnému štýlu bez výčitiek.

Pokiaľ ide o prípravu vegánskych chipsov doma, možnosti sú prakticky neobmedzené. Zo zeleniny, ako sú zemiaky, sladké zemiaky, červená repa, mrkva, kapusta a dokonca aj cuketa, môžete vytvoriť širokú škálu chutí a textúr.

Túto zeleninu môžete nakrájať na tenké plátky, ochutiť ju rôznymi bylinkami a koreninami a potom ju upiecť alebo usmažiť na vzduchu. Výsledkom je zdravé a chutné občerstvenie, ktoré je ideálne na chrumkanie počas filmových večerov, stretnutí alebo kedykoľvek, keď máte chuť na slanú pochúťku.

Chipsy – s príchuťou podľa vlastného gusta

Výhody výberu domácich vegánskych chipsov presahujú ich šetrnosť k zvieratám. Pri ich domácej príprave máte plnú kontrolu nad použitými surovinami. Na pečenie si môžete vybrať vysokokvalitné oleje, ako je olivový alebo kokosový, čím si zabezpečíte, že vaše chipsy nebudú obsahovať žiadne nežiaduce prísady ani nadmerné množstvo nezdravých tukov.

Okrem toho vám domáce chipsy umožnia experimentovať s rôznymi chuťovými profilmi, od klasickej morskej soli až po dobrodružnejšie kombinácie, ako je pikantné čili s limetkou alebo cesnakovo-rozmarínové.

Domáce zemiakové chipsy vám umožnia experimentovať s rôznymi chuťovými profilmi.

Vytváranie vlastných vegánskych chipsy tiež podporuje udržateľnosť tým, že znižuje množstvo odpadu z obalov a uhlíkovú stopu spojenú s občerstvením kupovaným v obchode. Je to zábavný a kreatívny spôsob, ako sa venovať jedlu a zapojiť priateľov a rodinu do procesu ochucovania a pečenia.

Zaradenie domácich vegánskych chipsov do vášho jedálnička môže byť príjemným spôsobom, ako spoznať nové chute, vychutnať si občerstvenie bez pocitu viny a zosúladiť svoje stravovacie návyky s etickými hodnotami.

Či už vyznávate vegánsky životný štýl, alebo len chcete spestriť svoje možnosti občerstvenia, tieto domáce chipsy vám ponúknu lahodný zážitok.

Domáce chipsy – recept

Dopriať si chrumkavé a slané občerstvenie nemusí znamenať kompromisy vo vegánskych hodnotách. S týmto receptom na domáce vegánske chipsy si môžete vychutnať chrumkavé chipsy a zároveň zostať verní svojmu rastlinnému životnému štýlu.

Tieto domáce chipsy sú nielen chutné, ale aj prispôsobiteľné, čo vám umožní experimentovať s rôznymi chuťami a textúrami. Či už máte chuť na klasické zemiakové lupienky, alebo na niečo odvážnejšie, tento recept vám pomôže.

Navyše, ak si doma pripravíte vlastné chipsy, máte kontrolu nad zložkami a môžete si byť istí, že neobsahujú nežiaduce prídavné látky.

Ingrediencie na domáce chipsy

 • 2 veľké zemiaky
 • 2 lyžice olivového oleja
 • 1 lyžička soli
 • 1/2 lyžičky papriky
 • 1/2 lyžičky cesnakového prášku
 • 1/4 lyžičky cibuľového prášku
 • štipka kajenského korenia na dochutenie (voliteľné)

Postup na domáce chipsy

 1. Predhrejte rúru na 190 °C. Plech na pečenie vyložte papierom na pečenie, aby sa chipsy neprilepili.
 2. Zemiaky dôkladne umyte a vydrhnite, aby ste odstránili všetky nečistoty. Pre lepšiu štruktúru a chuť nechajte šupku.
 3. Zemiaky nakrájajte na tenké plátky ostrým nožom alebo mandolínou. Plátky by mali byť rovnomerne hrubé, aby sa zabezpečilo rovnomerné varenie.
 4. V malej miske zmiešajte olivový olej, soľ, papriku, cesnakový prášok, cibuľový prášok a prípadne kajenské korenie. Dobre premiešajte, aby ste vytvorili aromatickú zmes korenia.
 5. Plátky zemiakov vložte do veľkej misy. Na plátky nasypte zmes korenia a jemne ich premiešajte, aby sa každý plátok obalil zmesou korenia.
 6. Na pripravený plech na pečenie poukladajte plátky zemiakov v jednej vrstve. Dbajte na to, aby sa neprekrývali, aby sa dosiahlo rovnomerné prepečenie a chrumkavý výsledok.
 7. Plech vložte do predhriatej rúry a pečte približne 15-20 minút. Dávajte na ne pozor, pretože čas pečenia sa môže líšiť v závislosti od hrúbky plátkov a teploty vašej rúry. V polovici pečenia plátky otočte, aby boli rovnomerne chrumkavé.
 8. Keď sú lupienky zlatohnedé a chrumkavé, vyberte ich z rúry a nechajte ich niekoľko minút vychladnúť na plechu.
 9. Takto sa ešte viac prepečú. Chipsy preložte do misky a vychutnajte si ich, kým sú ešte teplé a neodolateľné.
Vegánske domáce chipsy sú chutným občerstvením aj dôkazom vašich kulinárskych zručností.

Poznámka: Pri tomto recepte môžete byť kreatívni a použiť inú zeleninu, napríklad sladké zemiaky, červenú repu alebo dokonca kapustu. Experimentujte s rôznymi kombináciami byliniek a korenia, aby ste vytvorili svoje obľúbené chute. Tieto vegánske domáce chipsy sú nielen chutným občerstvením, ale aj dôkazom vašich kulinárskych zručností a oddanosti etickému stravovaniu.

Batatové chipsy – recept

Tieto batatové chipsy sa ľahko pripravujú, sú neuveriteľne chutné a ideálne na občerstvenie bez pocitu viny. Pri domácej výrobe batatových lupienkov máte plnú kontrolu nad zložkami a máte istotu, že neobsahujú umelé prísady či nadmerné množstvo olejov. Vymeňte sladké zemiakové hranolčeky za chipsy a potešte svoje chuťové bunky.

Ingrediencie na batatové chipsy

 • 2 stredne veľké sladké zemiaky
 • 2 lyžice olivového oleja
 • 1 lyžička údenej papriky
 • 1/2 lyžičky cesnakového prášku
 • 1/2 lyžičky soli
 • 1/4 lyžičky čierneho korenia
 • štipka kajenského korenia na dochutenie (voliteľné)

Postup na batatové chipsy

 1. Začnite predhriatím rúry na 150 °C. Dva plechy na pečenie vyložte papierom na pečenie, aby sa chipsy neprilepili.
 2. Sladké zemiaky umyte, ošúpte a nakrájajte na tenké plátky ostrým nožom alebo mandolínou. Snažte sa o rovnomernú hrúbku, aby ste zabezpečili rovnomerné pečenie.
 3. V malej miske zmiešajte olivový olej, údenú papriku, cesnakový prášok, soľ, čierne korenie a prípadne kajenské korenie. Dobre premiešajte, aby ste vytvorili aromatickú zmes korenia.
 4. Vložte plátky sladkých zemiakov do veľkej misy. Plátky pokvapkajte zmesou korenia a jemne premiešajte, aby sa každý plátok rovnomerne obalil.
 5. Na pripravené plechy na pečenie poukladajte plátky sladkých zemiakov v jednej vrstve, aby sa neprekrývali. Takto sa rovnomerne opečú.
 6. Vložte plechy do predhriatej rúry a pečte približne 20-25 minút, pričom v polovici pečenia plátky otočte. Dávajte pozor, aby ste zabránili prepečeniu, čas pečenia sa môže líšiť v závislosti od hrúbky plátkov a presnosti vašej rúry.
 7. Keď sú sladké zemiakové lupienky zlatisté a chrumkavé, vyberte ich z rúry. Nechajte ich niekoľko minút vychladnúť na plechu, aby dosiahli konečnú chrumkavosť.
 8. Chipsy preložte do servírovacej misy a vychutnajte si ich prirodzenú sladkosť a neodolateľnú chrumkavosť.

Poznámka: S korením môžete experimentovať – vyskúšajte škoricu a muškátový oriešok pre sladký nádych alebo rozmarín a tymián pre pikantnú chuť. Ak preferujete klasiku, stavte na vegánsku domácu majonézu. Batatové lupienky sú nielen zdravou pochúťkou, ale aj dôkazom vašej kulinárskej zručnosti a oddanosti vegánskemu stravovaniu.

Pri domácej výrobe batatových lupienkov máte plnú kontrolu nad zložkami a množstvom použitého oleja.

Tip na skladovanie:

Zvyšky sladkých zemiakových lupienkov skladujte vo vzduchotesnej nádobe, aby si zachovali svoju chrumkavosť. Ak sa časom stanú o niečo menej chrumkavými, môžete ich na niekoľko minút zohriať v rúre, aby sa opäť stali chrumkavými.

Zemiakové recepty

Vegánske recepty zo zemiakov ukazujú neuveriteľnú všestrannosť tejto skromnej a obľúbenej hľuzy. Od klasických jedál až po vynaliezavé pokrmy, rastlinná kuchyňa premieňa zemiaky na nádherné výtvory, ktoré vyhovujú rôznym chutiam a preferenciám.

Tieto recepty dokazujú, že zemiaky môžu byť hviezdou každého vegánskeho jedla, či už ide o krémovú zemiakovú kašu pripravenú z rastlinného masla a mlieka, chrumkavé pečené zemiakové plátky ochutené aromatickými bylinkami alebo výdatné vegánske zemiakové polievky, ktoré zahrejú na duši.

Vďaka nekonečným možnostiam kombinácií chutí, textúr a spôsobov varenia ponúkajú vegánske recepty so zemiakmi svet chutných možností pre tých, ktorí hľadajú výživu aj kulinárske dobrodružstvo.

IngrediencieRecept

© 2024 Vegan.sk | Nakódoval Leoš Lang