V kuchynskej zóne, kde sa stretávajú chute, vône a textúry, existuje mnoho tajomných pomocníkov, ktorí vám pomôžu dosiahnuť dokonalosť vo vašich receptoch. Jedným z týchto neodmysliteľných zložiek je aj hraška na zahustenie.

Tento skromný potravinový prípravok sa stal dôležitým nástrojom v rukách kuchárov a kuchárok po celom svete. Hraška na zahustenie je šikovný prípravok, ktorý má schopnosť zmeniť konzistenciu jedla a zvýšiť jeho hustotu.

Je to v podstate prášok alebo granulovaný produkt, ktorý sa pridáva do kvapalín, ako sú polievky, omáčky, či hocijaké jedlo, ktoré potrebujete zahustiť. Hraška na zahustenie obsahuje zložky, ktoré sa rýchlo rozpustia v tekutinách a spôsobujú, že sa jedlo stáva hustejším a plnším.

Používanie hrašky na zahustenie je pomerne jednoduché. Väčšinou sa začína prípravou základnej kvapaliny, ako je vývar, mlieko, či rajčatová šťava. Potom sa postupne pridáva hraška na zahustenie a premiešava, aby sa zabránilo tvorbe hrudiek.

Dôležité je postupovať postupne a postupne pridávať hrašku na zahustenie, aby sa dosiahla požadovaná konzistencia. Po pridaní hrašky na zahustenie sa zvyčajne jedlo varí ešte niekoľko minút, aby sa dosiahol konečný efekt.

Výhody hrašky

Hraška na zahustenie je jedným zo skrytých hrdinov kuchyne. Jej schopnosť rýchlo a efektívne zahusťovať jedlo otvára dvere ku kreativite a zlepšuje kulinárske skúsenosti.

Prináša so sebou do kuchyne niekoľko výhod:

 1. Rýchla a jednoduchá príprava: Hraška na zahustenie je rýchly spôsob, ako dosiahnuť požadovanú konzistenciu jedla. Nehrozí nebezpečenstvo tvorby hrudiek, čo môže byť častým problémom pri iných spôsoboch zahusťovania.
 2. Konzistencia a textúra: Pomocou hrašky na zahustenie môžete dosiahnuť hladkú a krémovú konzistenciu. To je ideálne pre polievky, omáčky a iné jedlá, ktoré majú byť lahodne hladké.
 3. Flexibilita: Hraška na zahustenie je vhodná pre rôzne druhy jedál – od sladkých dezertov po slané omáčky. Môžete ju prispôsobiť svojim potrebám a predstavám.
 4. Úspora času: V prípade, že sa náhle rozhodnete upraviť konzistenciu vášho jedla, hraška na zahustenie je rýchlym riešením.

Bez ohľadu na to, či varíte pre rodinu alebo pripravujete špeciálny obed, hraška na zahustenie vám môže pomôcť dosiahnuť dokonalý výsledok.

Takže nech sa to týka krémových polievok, bohatých omáčok alebo dezertov, nezabudnite na túto úžasnú zložku, ktorá pridá vášmu jedlu tú správnu konzistenciu a chuť.

Hraška

Hraška je skvelým nástrojom v kuchyni, ktorý môžete použiť vo viacerých druhoch receptov na zahustenie a zlepšenie textúry jedla.

Tu sú niektoré typické recepty, do ktorých môžete hrašku na zahustenie pridať:

 1. Polievky a krémy: Pridajte hrašku na zahustenie pre dosiahnutie hladkej konzistencie a bohatšieho vzhľadu. Okrem toho pridá hustejšiu štruktúru a plnšiu chuť.
 2. Omáčky: Pridanie hrašky na zahustenie môže pomôcť dosiahnuť krémovosť a konzistenciu omáčky na mäso.
 3. Dezerty: Hraška na zahustenie môže pridať pudingom bohatú a hladkú konzistenciu. Pri príprave ovocných omáčok na zmrzlinu alebo dezerty môže hraška na zahustenie zvýšiť hustotu omáčky.
 4. Hlavné jedlá: Pomocou hrašky na zahustenie môžete vytvoriť krémovú omáčku k zelenine.
 5. Omelety a vajíčkové jedlá: Hraška na zahustenie môže pridať hladkú a bohatú textúru vaječnému nákypu.
 6. Pripravené jedlá: Ak nemáte čas pripravovať omáčku alebo polievku od základu, môžete použiť hrašku na zahustenie na upravenie konzistencie hotových jedál.
 7. Náplne a krémy na pečivo: Hraška na zahustenie môže byť použitá na prípravu krémových náplní do pečiva.
Hrašku môžete použiť na zahustenie polievok, omáčok či dezertov.

Je dôležité dodržiavať odporúčania na balení hrašky a postupovať podľa pokynov v receptoch. S jej pomocou môžete zlepšiť textúru a chuť svojich obľúbených jedál a priniesť do nich novú úroveň lahodnosti a kvality.

Cestíčko na obaľovanie

Hrašku na zahustenie nie je zvyčajne vhodné používať na obaľovanie cestíčka. Hraška na zahustenie je určená skôr na zahusťovanie kvapalín, ako sú omáčky, polievky a iné jedlá. Používa sa na dosiahnutie hladkej a krémovitej konzistencie týchto tekutín.

Pre obaľovanie cestíčka sa zvyčajne používajú iné zložky, ako sú múka a vajíčka, v závislosti od receptu. Tieto zložky sú určené na vytvorenie vonkajšej vrstvy cestíčka, ktorá chráni vnútornú časť jedla a dáva mu kôrku.

Používanie hrašky na zahustenie na obaľovanie nemá žiadny žiaduci efekt. Naopak môže ovplyvniť chuť, textúru a výsledný vzhľad cestíčka.

Pre obaľovanie cestíčka sa odporúča držať sa osvedčených postupov a receptov, ktoré sa zameriavajú na vytvorenie chrumkavej a chutnej vonkajšej vrstvy. No nemusíte sa báť hrašku použiť.

Recepty z hrachu

Hrášok je prekvapivo všestranný a dá sa použiť v rôznych vegánskych receptoch. Môže byť aj skvelým zdrojom bielkovín, čo predstavuje ideálny spôsob, ako zvýšiť množstvo bielkovín vo vegánskej strave. Obsahuje aj ďalšie dôležité vitamíny a minerálne látky, ktoré môžu mať významný prínos pre zdravie.

Konzumácia hrachu má viacero benefitov.

Pri príprave vegánskych receptov s hráškom je použitie mrazeného hrášku veľkou úsporou času. Mrazený hrášok môžete použiť v receptoch na polievky, dusené jedlá, kari, šaláty, miešané jedlá a dokonca aj vegánske hamburgery. Pečený hrášok môžete použiť aj do jedál, ako sú šaláty a polievky.

Pri varení s mrazeným hráškom je dôležité mať na pamäti, že ho možno rýchlo uvariť alebo osmažiť, aby sa zabezpečila správna výživnosť a chuť. Varený hrášok môžete použiť ako základ skvelého vegánskeho guláša alebo polievky.

Vegánska hrachová krémová polievka s kurkumou – recept

Tento vynikajúci recept na krémovú hrachovú polievku si zamilujete. Budete potrebovať len pár surovín, pričom kľúčovou prísadou je hraška.

Suroviny na hrachovú krémovú polievku s kurkumou:

 • 2 šálky mrazeného hrachu
 • 1 veľký zemiak, olúpaný a nakrájaný na kocky
 • 1 cibuľa, nasekaná
 • 2 strúčiky cesnaku, nasekané
 • 4 šálky zeleninového vývaru
 • 1/2 lyžičky mletej kurkumy
 • soľ a čierne korenie podľa chuti
 • 1/2 šálky kokosového mlieka (alebo iného rastlinného mlieka)
 • 2 lyžice hrašky na zahustenie

Postup na hrachovú krémovú polievku s kurkumou

 1. Na panvici zohrejte olej a orestujte cibuľu a cesnak, kým nebudú sklovité.
 2. Pridajte nakrájaný zemiak a hrášok a orestujte ich spolu asi 5 minút.
 3. Zalejte zeleninovým vývarom a pridajte mletú kurkumu, soľ a čierne korenie. Nechajte variť, kým sa zemiaky a hrášok zmäknú.
 4. Použite mixér na ruku (stick blender) alebo stolový mixér na vytvorenie hladkej konzistencie polievky.
 5. V malom množstve vody rozmiešajte hrašku na zahustenie, a potom ju pridajte do polievky. Nechajte polievku ešte chvíľu variť, kým sa zahustí.
 6. Nakoniec pridajte kokosové mlieko, premiešajte a nechajte krátko prevrieť.
 7. Ochutnajte a pridajte viac soli a korenia, ak je potrebné.
 8. Podávajte teplú vegánsku hrachovú krémovú polievku s kurkumou.

Táto zdravá polievka je skvelá nie len počas letných dní, ale aj za chladného počasia. Ak vám niečo ostane, kľudne polievku v plastovej dóze dajte do mrazničky a prevarte, keď na ňu budete mať opäť chuť.

Hrachovú polievku môžete podávať napríklad s krutónmi.

Vegánske hrachové krokety so špenátom

Krokety sú skvelé jedlo, ktoré môžete podávať ako prílohu, či rýchlu pochúťku uprostred dňa. Vyskúšajte tento rýchly a jednoduchý recept.

Suroviny na hrachové krokety so špenátom

 • 2 šálky mrazeného hrachu
 • 1/2 cibule, jemne nasekaná
 • 2 strúčiky cesnaku, nasekané
 • 1 šálka čerstvého špenátu, nasekaného
 • 1/4 yžičky mletej kurkumy
 • 1/2 lyžičky mletého koriandru
 • soľ a čierne korenie podľa chuti
 • 2 lyžice hrašky na zahustenie
 • strúhanka na obaľovanie
 • olej na smaženie

Postup na hrachové krokety so špenátom

 1. Rozdrvte varený hrach vidličkou alebo v mixéri na hrubú pastu.
 2. Na panvici zohrejte olej a orestujte cibuľu a cesnak, kým nebudú sklovité.
 3. Pridajte nasekaný špenát a orestujte ho, kým nezhnedne a zmäkne.
 4. Pridajte kurkumu, koriander, soľ a čierne korenie. Orestujte ich krátko, aby sa uvoľnili arómy.
 5. Zmiešajte cibuľovú zmes so zdrveným hrachom a premiešajte do hladka.
 6. Z hmoty tvarujte malé krokety, obaľte ich v strúhanke a dajte na chvíľu odpočinúť v chladničke.
 7. Na panvici zohrejte olej a opečte krokety z oboch strán, kým nebudú zlatohnedé a chrumkavé.
 8. Podávajte s rôznymi dipmi a prílohami podľa vašich preferencií.

Tieto vegánske recepty ukazujú, ako môžete hrašku na zahustenie využiť na prípravu chutných a zdravých jedál, či už ide o krémovú polievku alebo krokety plné zeleniny.

IngrediencieRecept

© 2024 Vegan.sk | Nakódoval Leoš Lang