Vegánstvo – prínosy, kde sa trend objavil, prečo sa stravovať ako vegan

Magazín

Prvého novembra je Svetový deň vegánstva, ktorý je oslavou ľudí, ktorí nejedia mäso ani čokoľvek živočíšneho pôvodu. Tento sviatok sa začal sláviť v roku 1994 pri príležitosti 50. výročia založenia Vegánskej spoločnosti.

Vegánstvo je filozofia a životný štýl, ktorý sa z morálnych dôvodov snaží vyhýbať používaniu živočíšnych produktov. Vegánstvo predstavuje súcitný prístup k životu, ktorý sa zameriava na láskavosť voči všetkým bytostiam a usiluje sa o lepší a udržateľnejší svet.


Obsah článku


Prečo sa stravovať vegánsky

Existuje niekoľko dôvodov prečo sa stravovať vegánsky. Medzi najčastejšie patria:

 1. Najrozšírenejší dôvod prečo sa stravovať vegánsky je povedomie o právach a dobrých životných podmienkach zvierat. Ľudia si čoraz viac uvedomujú etické dôsledky konzumácie živočíšnych produktov a škody, ktoré spôsobujú odvetvia zaoberajúce sa živočíšnou výrobou.
 2. Obavy z vplyvu živočíšnej výroby na životné prostredie tiež motivujú ľudí k prechodu na vegánsku stravu. Medzi negatívne účinky živočíšnej výroby patrí odlesňovanie, znečisťovanie vody aj emisie skleníkových plynov.
 3. Zdravotné aspekty – vedecké štúdie, ktoré zdôrazňujú potenciálne zdravotné výhody vyváženej rastlinnej stravy, získavajú popularitu.

Ľudia sa čoraz častejšie rozhodujú pre vegánstvo ako prostriedok na zvládnutie chronických ochorení alebo ich prevenciu, podporu chudnutia, zvýšenie energetickej hladiny a dosiahnutie celkovej pohody.

Vegánska strava

Vegánska strava vylučuje všetky živočíšne produkty. Zahŕňa konzumáciu potravín rastlinného pôvodu, ako sú ovocie, zelenina, obilniny, strukoviny, orechy a semená.

Zdravotné výhody vegánskej stravy

Okrem etických aspektov sa vegánstvo spája aj s rôznymi zdravotnými výhodami. Dobre naplánovaná vegánska strava môže poskytnúť všetky potrebné živiny a prispieť k zlepšeniu celkového zdravia.

 • Potraviny rastlinného pôvodu majú zvyčajne nízky obsah nasýtených tukov a cholesterolu, takže sú prospešné pre kardiovaskulárne zdravie.
 • Vegánska strava je bohatá na vlákninu, ktorá môže pomôcť pri trávení, zabrániť zápche a znížiť riziko niektorých ochorení.
 • Vegánska strava má vysoký obsah antioxidantov a fytochemikálií, ktoré sa nachádzajú v ovocí, zelenine a celozrnných výrobkoch. Tieto zlúčeniny majú protizápalové a protirakovinové účinky.
Vegánstvo sa vo všeobecnosti považuje za prísnejšiu a komplexnejšiu verziu rastlinného stravovania.

Vegánska strava však musí byť rovnako ako každá iná strava vyvážená a starostlivo naplánovaná, aby sa zabezpečilo uspokojenie všetkých výživových potrieb.

Vegáni musia dbať na dostatočný príjem bielkovín a možno budú musieť dopĺňať niektoré živiny ako napríklad vitamín B12 a omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa väčšinou nachádzajú v živočíšnych produktoch.

Čo je to vegánstvo

Vegánstvo predstavuje radikálnu formu vegetariánstva. Vegetariáni sa vyhýbajú mäsu, rybám a hydine, ale môžu konzumovať vajcia a mliečne výrobky. Vegáni vylučujú zo svojho jedálnička všetky produkty živočíšneho pôvodu:

 • vajcia
 • mliečne výrobky
 • med

Vegáni svoje etické záujmy často rozširujú aj na iné oblasti života než len na výber potravín. Vegán sa vyhýba aj výrobkom, ako sú:

 • koža
 • kožušina
 • vlna
 • hodváb
 • perie
 • kozmetika
 • predmety do domácnosti, ktoré boli testované na zvieratách alebo obsahujú živočíšne zložky

Vegáni sa tak rozhodli preto, aby nepodporovali priemyselné odvetvia, ktoré využívajú alebo poškodzujú zvieratá na rôzne účely. Vegánstvo zahŕňa presvedčenie, že vyhýbanie sa zneužívaniu zvierat je správna cesta, ktorá prináša prospech zvieratám, životnému prostrediu a blahu jednotlivca.

Vegánske potraviny

Ovocie, zelenina, obilniny, strukoviny, orechy, semená a rastlinné alternatívy sú hlavnými zložkami vegánskej stravy. Kreatívnou kombináciou týchto zložiek si vegáni môžu vychutnať množstvo chutných jedál s vegánskými potravinami.

Pred prechodom na vegánsku stravu sa odporúča sa poradiť sa s odborníkom na výživu alebo lekárom.

Ovocie a zelenina

Jednou z výhod vegánskej stravy je množstvo čerstvých produktov. Ovocie a zelenina sú plné vitamínov, minerálov, vlákniny a antioxidantov, ktoré sú zdraviu prospešné. Možno ich pridať do šalátov, smoothies, miešaných jedál, polievok a dokonca aj dezertov, čo umožňuje neobmedzené kulinárske možnosti.

Obilniny

Obilniny, ako je ryža, quinoa, ovos, pohánka a jačmeň, sú vynikajúcim zdrojom sacharidov, ktoré dodávajú energiu. Môžu sa použiť ako základ rôznych vegánskych receptov, napríklad obilných mís alebo ako príloha.

Orechy a semená

Sú dôležitou súčasťou vegánskej kuchyne. Orechy a semená sú skvelým zdrojom zdravých tukov, bielkovín a dôležitých minerálov, ako je horčík a zinok. Môžu sa používať pri pečení, do šalátov a miešajú sa do orechových masiel.

Orechy sa často používajú na prípravu rastlinných alternatív kravského mlieka.

Strukoviny

Strukoviny, ako je fazuľa, šošovica a cícer, sú bohaté na bielkoviny, vlákninu a železo. Skvele sa hodia na prípravu výdatných jedál, ako je dusené vegánske mäso, kari, hamburgery, a dokonca aj do dezertov (sneh z aquafaby).

Rastlinné alternatívy sa v posledných rokoch stávajú čoraz populárnejšími a vegánom ponúkajú možnosť vychutnať si známe chute a textúry bez toho, aby sa museli vzdať svojej stravy. Výrobky ako sójové mäso, tofu, tempeh, seitan a rastlinné náhrady mäsa poskytujú uspokojivý zdroj bielkovín a možno ich použiť do rôznych jedál.

Vegánske potraviny a jedlá nemusia byť mdlé alebo obmedzujúce. V skutočnosti predstavujú svet vzrušujúcich chutí a kulinárskych zážitkov. Správnou kombináciou byliniek, korenín a marinád môžu byť vegánske jedlá rovnako chutné a uspokojivé ako ich živočíšne náprotivky – možnosti sú neobmedzené.

Kde sa objavil trend vegánstva

Prvá vegetariánska spoločnosť vznikla v roku 1847 v Anglicku. O tri roky neskôr páter Sylvester Graham, vynálezca Grahamových sušienok, sa podieľal na založení Americkej vegetariánskej spoločnosti. Graham bol presbyteriánsky duchovný a jeho stúpenci sa riadili jeho pokynmi pre cnostný život:

 • vegetariánstvo
 • zdržanlivosť
 • abstinencia
 • časté kúpanie

V novembri 1944 britský drevár Donald Watson oznámil, že keďže vegetariáni jedia mliečne výrobky a vajcia, vytvorí nový termín „vegán„, ktorý bude označovať ľudí, ktorí ich nejedia. Watson ako argument pre vegánstvo využil tuberkulózu, ktorá sa objavila u 40 % britských dojníc rok predtým. Tvrdil, že to dokazuje, že vegánsky životný štýl chráni ľudí pred nakazenými potravinami.

Po svojom vzniku sa vegánske hnutie postupne presadilo a rozšírilo na medzinárodnej úrovni. Vydanie Watsonovej knihy „Vegan News“ a prijatie vegánskeho symbolu ─ štylizovaného písmena V v kruhu ─ pomohlo upevniť identitu a zviditeľniť vegánsku komunitu.

Postupom času vznikli na celom svete rôzne vegánske organizácie, skupiny na podporu vegánstva a certifikačné programy, ktoré prispeli k rastu a vplyvu vegánstva ako spoločensko-kultúrneho hnutia.

Korene vegánstva

Vegánstvo ako etické a stravovacie hnutie má rôzne historické a kultúrne vplyvy. Hoci tento pojem vznikol v roku 1944, koncept vyhýbania sa mäsu možno vystopovať až do starovekých spoločností.

 • Prvýkrát sa o vegetariánstve zmieňuje grécky filozof a matematik Pytagoras zo Samosu okolo roku 500 pred n. l. Pytagoras propagoval dobrotivosť medzi všetkými druhmi – ľuďmi aj zvieratami.
 • Stúpenci budhizmu, hinduizmu a džinizmu tiež obhajovali vegetariánstvo a verili, že ľudia by nemali spôsobovať bolesť zvieratám.
 • Na Západe sa bezmäsitý životný štýl nikdy veľmi neujal, aj keď sa občas objavil.

Hoci pôvod vegánstva možno vystopovať až do starovekých civilizácií, až založenie Vegánskej spoločnosti a jej následný celosvetový vplyv boli kľúčové pri formovaní vegánstva, ako ho poznáme.

© 2024 Vegan.sk | Nakódoval Leoš Lang